Mars’da ilk doğumu yapmak hedefi

Maggie Lieu Mars’a ayak basarsa amacı ilk Marslıyı doğurmak. [Fotoğraf: Caters]

Mars’a 2025’de ilk insanları göndermeyi planlayan Mars One projesinde son 100 aday arasında kalan Britanyalı öğrenci, Mars’taki ilk bebeği doğurmayı amaçlıyor. Maggie Lieu, radyasyon ve düşük yerçekiminden endişe duyduğunu belirtiyor.

“Irk ve millet olmadığı için ilk bebek Marslı olacak”

Birmingham Üniversitesi’nde astrofizik okuyan 24 yaşındaki Lieu, 202 bin adayın arasından en son eleme aşamasına erişen isimlerden biri oldu. Mars One, 2024’te yola çıkması beklenen ilk yolculukta iki kadın ve iki erkeği Mars’a göndermeyi amaçlıyor.

Bağışlar ve televizyon şovuyla finanse edilmesi planlanan Mars One projesi, elde edilecek parayla sadece tek yön Mars yolculuğuna imkan verecek. Kızıl Gezegen’e ulaşan ilk insanların, yaşayacakları koloniyi tamamen kendi imkanlarıyla inşa etmesi gerekecek.

Düşük yerçekimi hamileliği nasıl etkileyecek?

Independent’a konuşan Lieu, ‘gerçekleşmesi halinde Mars’ta doğum yapmanın çok heyecan verici olacağını’ söyledi. Lieu, Mars’ta ırk ve millet olmadığı için ilk bebeğin sadece Marslı olacağını söyledi.

Düşük yerçekiminin hamileliği nasıl etkileyeceğinden emin olmadığını söyleyen Lieu, aynı zamanda radyasyon nedeniyle erkeklerin de kısır kalabileceğini belirtti. Lieu, buna rağmen ‘koloni kurmak istiyorsak çoğalmak zorundayız’ ifadesini kullandı.

Lieu’nun yanı sıra Mars One tarafından son 100 kişi arasında seçilen beş İngiliz bulunuyor. Bu isimlerden biri olan 23 yaşındaki astronomi öğrencisi Hannah Earnshaw, ‘Mars’a gitmenin çok heyecan verici olacağını, ailesiyle İnternet üzerinden iletişim kurmayı umduğunu’ söyledi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.