HSBC Dosyaları: 10’uncu gününde, banka 10 farklı soruşturmayla karşı karşıya

HSBC`nin  şubelerine kara para aklama iddiaları ile ilgili dünyanın her yerinden soruşturma yağıyor. SwissLeaks dosyalarının 10.gününde 10 farklı soruşturma ile karşı karşıya banka.

İlk baskın Cenevre şubesine düzenlendi. Banka şu anda Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika olmak üzere 10 farklı soruşturma ile karşı karşıya.

Brezilya, Arjantin, Meksika, Fransa, Hindistan, Danimarka, Belçika, İsveç soruşturma açan ülkeler arasında. Türkiye’den ise herhangi bir soruşturma henüz açılmadı.

Ne olmuştu?

9 Şubat’ta Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, HSBC’de gizli hesabı bulunan kişileriaçıklamıştı.

Britanya merkezli HSBC Bankası’nın İsviçre’de, 1988- 2007 yılları arasında 203 farklı ülkeden 106 bin müşterisinin vergi kaçırıp mal varlığını gizlemesine yardım ettiği ortaya çıktı. Listede Türkiye’yle bağlantılı 3 bin 105 müşteri var.

Ayrıntıları interaktif bir internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, gizli hesaplardaki müşteri sayısı itibariyleTürkiye, 3 bin 105 müşteri ile listelenen 34 ülke arasında 9. sırada.

Dünyanın ikinci en büyük bankası HSBC’nin İsviçre kolu, farklı ülkelerden binlerce varlıklı müşterisinin vergiden kaçmasına ve paralarını gizlemesine yardımcı olduğu ortaya çıktı. IJIC bilgileri WikiLeaks’e göndermeyle dün gece SwissLeaks adıyla açıkladı. Bu belgeler Guardian, BBC, Le Monde ve merkezi Washington’da bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun ortak çabasıyla ele geçirildiği açıklandı.

Hesaplarda en yüksek miktarda parası bulunan müşteriler bakımından ilk beş sırayı İsviçre’den sonra, İngiltere, Venezuela, ABD ve Fransa alıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.