Video| Gazeteci Nuh Köklü kar topu oynarken öldürüldü

Gazeteci, aktivist Nuh Köylü, İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla kar topu oynarken, bir esnafın bıçaklı saldırısı sonucu yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.


Esnafın, kar toplarından birinin bir aktar dükkânın vitrinine isabet etmesine sinirlendiği ve önce sopayla saldırdığı bildirildi.

Hurriyet.com.tr’nin haberine göre daha sonra dükkâna geri dönen esnaf, elinde bıçakla dışarı çıkıp Nuh Köklü’yü göğsünden bıçakladı.

Köklü’nün mensubu olduğu Yeldeğirmeni Dayanışması, Facebook sayfasından yapılan açıklamada olayın, ‘İç Güvenlik Paketi’ olarak bilinen düzenlemelere karşı yaptıkları bir etkinliğin ardından yaşandığını belirtti. Dayanışma saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Akşam saatlerinde, Yel değirmeni Dayanışması’ndan 10-15 kişilik bir arkadaş grubu olarak kar topu oynamaya çıktı. Karakolhane Caddesi sokaklarında birbirimizle şakalaşırken bir anda dükkânının camına kar topu gelen esnaf, önce sopayla ardından ekmek bıçağıyla öldürme kastıyla üzerimize saldırarak, canımızı Nuk Köklü arkadaşımızı bıçaklayarak bizden ayırdı. Canımız yanıyor, içimiz kanıyor! Bu bir nefret cinayetidir. Danışma olarak yas ilan ediyoruz. Nuh’un son sözü: ‘Ne olur bu bir rüya olsun…'”

Hürriyet’e konuşan Köklü’nün kız arkadaşı Ferda Sayın, “Daha önce başkaları da bu kişi ile sorunlar yaşamış. Nuh daha geçen gün bu dükkandan alışveriş yapmıştı. Beraber sokak köpekleri için mama almıştık. Ama nasıl bir esnaf ise bir arkadaşımız onu sakinleştirmeye çalışırken onun üzerine bile sopa ile yürüdü” dedi.

Nuh Köklü’nün naaşının Ankara’ya gönderileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Esnaf gerektiğinde polis, asker, kahramandır!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dört esnafın yargılandığıAli İsmail Korkmaz davasının Kayseri’de görüldüğü gün, Ankara’da esnaflara “Bizde esnaf ve sanatkar demek, ticaret yapan, alan-satan sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde, milli ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir, gerektiğinde vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır” sözleriyle seslenmişti.

Yeldeğirmeni Dayanışması’ndan Nuh Köklü İçin Çağrı

Kartopu oynarken öldürülen gazeteci Nuh Köklü için Yeldeğirmeni Dayanışması saat 10.00’dan itibaren, gazetecinin öldürüldüğü yerde nöbette olacak.

510

Yeldeğirmeni Dayanışması saat facebook’tan yaptığı açıklamada saat 19.00 için protesto çağrısı yaptı.

Olay nasıl gelişti?

Yeldeğirmeni  Dayanışması’nın açıklamasında aktarılana göre olay şöyle gelişti:

Altıyol Boğa’daki İç Güvenlik Paketi’ne karşı nöbetten dönenler kar topu oynamaya başladı. Karakolhane Caddesi’nde bir aktar dükkanının camına kartopu isabet etti.  Dükkandan çıkan saldırgan oyun oynayanların sakinleştirme çabasına rağmen “Silahı getirir hepinizi öldürürüm, raporum var ertesi gün de elimi kolumu sallar çıkarım’ diyerek dükkana koştu.

Elinde önce beyzbol sopasıyla kartopu oynayanlara saldıran saldırgan sopa elinden alınınca bu kez dükkandan getirdiği ekmek bıçağıyla saldırdı. Bıçağı bir kadına doğru savuran saldırgan, başka birinin de montunu kesip yaralayamadı.

“Cam kartopu yüzünden kırılmadı”

Saldırgan, kartopu oynayanlardan başka birini çöp konteynırının arkasında sıkıştırınca Nuh Köklü yardıma gitti. Kayıp düşen Köklü bu sırada göğsüne aldığı bıçak darbesiyle yaralandı. Açıklamada bu sırada saldırganın “Bana bir şey olmaz yarın çıkarım” dediği belirtildi.

Açıklamada mahallelinin saldırgana tepki göstermesi ve sonrasında müdahale etmesi üzerine camın kırıldığını, kartopu oyunuyla alakası olmadığı vurgulandı.

Saat 19.00’da anma

Açıklama şöyle devam etti:

“Gezi Direnişinden beri omuz omuza olduğumuz hayat dolu bir yoldaşımızı kaybetmenin hüznü ve öfkesiyle yazıyoruz bu satırları… Bu bir nefret cinayetidir!

“Neşe içinde kartopu oynayan, kadınlı-erkekli bir gruba duyulan nefretin sonucuydu bu olay.

“Esnafa polislik yetkisi veren iktidarın yarattığı bir ölümdü. Tahammülsüz, psikopat bir toplumda bir devrimcinin bu kadar kolay ölmesini hazmedemiyoruz. Bu kadar kolay olmamalı! O kadar canımız yanıyor ki anlatamayız…

“Bu akşam saat 19:00’da Nuh yoldaşın katledildiği Karakolhane Caddesi’nin girişinde karanfillerle anma yapacağız. Bizi bu zor günümüzde ne olur yalnız bırakmayın.”

Nuh Köklü kimdir?

Nuh Köklü 2002-2003 senelerinde bianet’te editör olarak çalışmıştı. Daha sonra bir müddet yurtdışında yaşayan Köklü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptı. Daha sonra Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. 13 Şubat 2009’da greve çıkan ATV-Sabah çalışanlarından olan Nuh Köklü, o dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi. Köklü greve çıktıktan sonra işten çıkarılan 10 gazeteciden biriydi. Daha sonra NTV’de program editörü olarak çalıştı Mayıs 2014’te işten çıkarılmıştı. Nuh Köklü 46 yaşındaydı.

Sosyal Medya’da Tepki Yağıyor

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.