[SwissLeaks|HSBC`nin Cenevre şubesine baskın

İsviçre polisinin HSBC`nin Cenevre şubelerine kara para aklama iddiaları ile ilgili operasyon düzenlediği bildirildi.  Cenevre Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, HSBC’nin Cenevre  şuberindeki hesaplara ilişkin soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Açıklamada soruşturmanın boyutunun büyüyebileceği de belirtildi.

HSBC’nin Cenevre’deki ofisinde çalışan bir bilgisayar uzmanı Herve  Falciani tarafından 2007 yılında sızdırılan ve ortak bir medya çalışmasıyla  kamuoyuna sunulan belgelere göre, bankacılıkdevi HSBC’nin 203 ülkeden toplam 106  bin müşterisinin toplamda 100 milyar doların üzerinde bir sermayeyi İsviçre’de  gizli hesaplarda tutarak, müşterilerinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ileri sürülmüştü.

Tam ekran yakalama 9.2.2015 003952

 

Ne olmuştu?

9 Şubat’ta Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, HSBC’de gizli hesabı bulunan kişileri açıklamıştı. 

Britanya merkezli HSBC Bankası’nın İsviçre’de, 1988- 2007 yılları arasında 203 farklı ülkeden 106 bin müşterisinin vergi kaçırıp mal varlığını gizlemesine yardım ettiği ortaya çıktı. Listede Türkiye’yle bağlantılı 3 bin 105 müşteri var.

Ayrıntıları interaktif bir internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, gizli hesaplardaki müşteri sayısı itibariyleTürkiye, 3 bin 105 müşteri ile listelenen 34 ülke arasında 9. sırada.

Dünyanın ikinci en büyük bankası HSBC’nin İsviçre kolu, farklı ülkelerden binlerce varlıklı müşterisinin vergiden kaçmasına ve paralarını gizlemesine yardımcı olduğu ortaya çıktı. IJIC bilgileri WikiLeaks’e göndermeyle dün gece SwissLeaks adıyla açıkladı. Bu belgeler Guardian, BBC, Le Monde ve merkezi Washington’da bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun ortak çabasıyla ele geçirildiği açıklandı.

Hesaplarda en yüksek miktarda parası bulunan müşteriler bakımından ilk beş sırayı İsviçre’den sonra, İngiltere, Venezuela, ABD ve Fransa alıyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.