Basın Kuruluşlarından Gazeteci Nuh Köklü’nün Öldürülmesine Kınama

TGC, TGS, Disk-Basın İş, Basın Konseyi gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesiyle ilgili açıklama yayınladı.

TGC: “Gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesi bir nefret cinayetidir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Yönetim Kurulu,  gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “Nuh Köklü’nün öldürülmesi, halkı birbirine düşman etmeye yönelik ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ söyleminin yarattığı en kötü sonuçlardan biridir. Nefret cinayetidir” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı.

“İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken camına kartopu isabet eden esnaf tarafından bıçaklanan meslektaşımız Nuh Köklü ne yazık ki hayatını kaybetti.Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Yeldeğirmeni Mahallesi Karakolhane Sokak’ta arkadaşlarıyla kartopu oynayan gazeteci Nuh Köklü, camına kartopu isabet eden aktar dükkânı sahibi Serkan A. tarafından bıçaklandı.Göğsünden bıçaklanan Köklü’nün, ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken kalbi durdu ve tekrar çalıştırıldı. Meslektaşımız Nuh Köklü hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Nuh Köklü, Bianet, Hürriyet, Radikal, Sabah gazeteleriyle NTV’de görev yapmış, Türkiye Gazeteciler Sendikası İş Yeri Temsilcisi olarak çalışmış çok değerli bir basın emekçidir. Meslektaşımızı kaybetmenin üzüntüsü içinde, ailesine, yakınlarına ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz.

Bu vahim olay siyasetçilerin ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ açıklamalarının varacağı sonuçların en kötü örneğidir. Nuh Köklü cinayeti, bir nefret cinayetidir. Siyasetçileri halkı birbirine düşman etmeye yönelik açıklamalardan vazgeçmeye, sorumlu davranmaya, demokrasiyi geliştirmeye, barışı ve kardeşliği sağlayacak adımlar atmaya davet ediyoruz.”

DİSK Basın -İş, gazeteci Nuh Köklü’nün ölümünü kınayarak, basın mücadelesinde yaşayacağını duyurdu.

Açıklamada şöyle dendi:

” Meslektaşımız, dostumuz, yoldaşımız Nuh Köklü’yü bir saldırı sonucu kaybettik.

Nuh, sendikal çalışmaları nedeniyle Sabah grubundan, muhalif görüşleri nedeniyle NTV’den atılmıştı. Medyaya egemen olan zihniyet arkadaşımızın mesleğini yapmasını uzun süredir engelliyordu.
İç güvenlik yasa tasarısına karşı tutulan nöbetten dönüşte arkadaşlarıyla kar topu oynuyordu. Hayatın olumsuzluklarına rağmen gülmeyi seviyordu. Dostları ile birlikte yaşadığı mutluluk bıçaklı bir saldırı sonucu yarım kaldı.
Saldırgan, Nuh’un eylemci olarak bulunduğu Yeldeğirmeni’nde bir esnaftı. İktidarın kimi zaman polislik görevini kimi zaman mahallenin namusunu teslim ettiği “abi” rolüyle taltif ettiği, Gezi eylemcilerine palayla saldırdığı için sırtı sıvazlanan esnaflardan biriydi.
Ölümün sıradanlaştığı, öldürmenin cezasız kalacağı, güveninin yaygınlaştığı, güçlü olanın, iktidarla bağ kuranın hukuktan muaf olduğu bir ülkeyi taş be taş, adım adım örenler, Nuh’un ölümünden de sorumlu.
Nuh Köklü, özgür ve örgütlü basın mücadelemizde yaşayacak. Bu cinayetin de cezasızlıkla sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz.
DİSK Basın-İş olarak, meslektaşımız Nuh Köklü’nün davasının takipçisi olacağız.”
BASIN KONSEYİ: “BİZ KARI DA KAPKARA YAPMAYI BAŞARDIK.”
Basın Konyesi de açıklama yapan kurumlar arasındaydı.

Açıklamada şöyle dendi; 
Yaşamlarını yitiren iki gazeteci arkadaşımız için, adalet istiyoruz…
Nicedir, meclisten medya diline dek yerleşmeye başlayan nefret söylemi, Türkiye’de korkuyu egemen kıldı.İstanbul’da kartopu oynayan bir gazeteciyi, camına kartopu isabet ettiği gerekçesiyle rahatlıkla bıçaklayarak öldüren esnafla, TBMM’de İç Güvenlik Yasa tasarı görüşmelerinde 4 milletvekilinin hastahanelik edilmesi, tesadüf olabilir mi?

Geçtiğimiz hafta kameraman arkadaşımız Yılmaz Koçyılmaz’ın, yine karlı bir günde haksız yere kelepçelenerek ölümüne neden olan güvenlik güçlerinden sonra, dün akşam da sokakta oyun oynarken camına kartopu gelen bir esnaf, gazeteci Nuh Köklü’ye acımasızca bıçağını sapladı.

Bu olaylar, nefret sözcüklerinin rahatlıkla kullanıldığı Türkiye’de yaşanmaktadır.

Bir daha yineliyoruz;

Başta TBMM Üyeleri olmak üzere, tüm medya dilinin ayrıştırıcı, ötekileştirici, nefretten arınmış olmasının öneminin, ne denli büyük olduğunu hatırlatıyoruz.

Topluma, rol model olma gayretinde olanların, “Bizim esnafımız gerektiğinde, cephede vatanı savunan şehit gazidir. Kahramandır, asayişi temin eden polistir. Adaleti sağlayan hakim, hakemdir.” dememesi gerektiğini, bu olaylarda bir daha, bir daha anlıyoruz.

Şimdi önemli olan, son günlerde yitirdiğimiz iki meslektaşımız için, suçluların adaletli şekilde yargılanmasıdır.

Basın Konseyi olarak, hukukun gereğinin yapılmasını bekliyor, meslektaşımız Köklü’nün Ailesi’ne ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

TGS: Nuh Köklü’yü mücadelemizde yaşatacağız
Meslektaşımız, üyemiz, mücadele arkadaşımız ve dostumuz Nuh Köklü’yü dün uğradığı vahşi saldırı sonucu kaybettik.Ana-akım medya kuruluşlarında uzun yıllar kalemini ve kişiliğini satmadan çalışan, her zaman sendikal mücadelenin içinde olan Nuh, bu onurlu duruşundan işsiz kalma pahasına vazgeçmemişti. Seçilmiş işyeri temsilcimiz olmasına rağmen hukuk tanımaz işveren tarafından Sabah-ATV grevi öncesinde işten atılmıştı. Buna rağmen grev önlüğünü ilk olarak o giydi. Bir yılı aşkın süre boyunca grevde olan arkadaşlarını bir gün yalnız bırakmadı, grev yasaklanana kadar pankartının altında yerini aldı.

Sonraki yıllarda çalıştığı diğer medya kuruluşlarında da meslektaşlarını sendika ile buluşturmaya devam etti. Hunharca öldürülene kadar TGS çatısı altında işsiz gazetecilerin sorunlarını çözmek için uğraştı. Kişilere küstü ama örgütlü mücadeleye asla küsmedi. Hep sendikası ile birlikte hareket etti.

Acımız tarifsiz. Sadece bir üyemizi değil bir mesai arkadaşımızı, bir dostumuzu, bir kardeşimizi kaybettik.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Nuh Köklü’yü aramızdan alan katil Serkan A.’nın en ağır cezaya çarptırılması için elimizden geleni yapacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

Nuh Köklü’yü medya çalışanlarının emek mücadelesinde yaş

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.