Türkiye’nin her yerinden kadınlar yine eylemdeydi

Mersin’de vahşice katledilen Özgecan Aslan için ayağa kalkan kadınlar, üçüncü günde de Türkiye’nin dört bir yanında şiddete, taciz ve tecavüze karşı eylemlerini sürdürdü. Eylemler bugün de sürüyor.

Sosyal medyaya ve medyaya yansıyan eylemlerin bazıları

Erzincan

10371437_1102933293066273_280829849045188552_n

Erzincan’da #Özgecanaslan eyleminde bir kadın; Geçtiğimiz aylarda “kayınvalidesi ve kocası” tarafından katledilen kızı için haykırıyor!

İstanbul

istanbul uni

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu üyeleri ve İstanbul Üniversitesi öğrencisi bir grup üniversitenin Edebiyat Fakültesi’nde Özgecan Aslan’ın posterini duvara asarak mumlar yaktı. Ardında sloganlar eşliğinde fakülte binası önüne yürüdü.

Ellerinde Özgecan Aslan’ın fotoğrafları ve karanfiller bulunan grup, burada kısa bir basın açıklaması yaptı.

besiktas

Özgecan Aslan’ın öldürülmesi Beşiktaş Belediyesi’nde sessiz çığlık eylemiyle de protesto edildi. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, konuşmasında “Masum meleğimiz Özgecan’ın bayraklaştırdığı kadın cinayetleri karşısında ‘Sessizliğimizle tüm Özgecan’ların Sesi’ olacağız” dedi.

Sivas

sivas

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanları, cinayeti ve kadına uygulanan şiddeti kınadı. Hastanenin poliklinik girişi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ‘Kadına şiddete hayır‘ sloganları atarak siyah ve mor bez açtı.

Isparta

ıspartaÖzel bir eğitim kurumunda görev yapan öğretmenler, siyah kıyafet giyip bedenleriyle ‘Özgecan’ ve ‘Kadına Şiddete Hayır’ yazılarını oluşturdu.

Kırklareli

kirklareli

Kadınlar, Özgecan Aslan’ın fotoğrafları ve üzerinde ‘Özgecan’ın çığlığını duydunuz mu’, ‘Özgecan Aslan isyanımızdır’, ‘Kadına şiddete dur de’ yazılı pankartlarla sloganlar atarak Kültür Anıt Parkı’na yürüdü.

İzmir

izmir

Dikili ilçesinde Belediye çalışanları, Özgecan Aslan’ın öldürülmesini basın açıklamasıyla kınadı.

Antalya

antalya

Akdeniz Üniversitesi’nde kız öğrenciler, siyah giyindi, yakalarına Özgecan’ın fotoğrafını taktı.

Manisa

burdur

Manisa Türkiye Psikiyatri Derneği ve Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından ayrı ayrı açıklama yapılarak, Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi kınandı.

Diyarbakır

diyarbakir

Şehir içi yolcu taşımacılığı yapan yaklaşık 300 minibüse siyah kurdele bağlanıp Özgecan’ın fotoğrafları asıldı.

Batman

batman

Batman Barosu ve SELİS Kadın Dayanışma Merkezi üyeleri, Özgecan Aslan’ın öldürülerek cesedinin yakılmasını kınarken, açıklamalara katılan erkekler, ‘Erkekliğimden utanıyorum‘ yazılı dövizler taşıyarak kadınlara destek verdi.

 İzmir

izmir 2

İzmir Adliyesi önünde toplanan kadınlar, yakalarına siyah kurdele takarak ve hep bir ağızdan, ‘Kadın katillerine en ağır ceza verilsin’, ‘Hükümet istifa’ sloganları attı.

Hakkari

van

Hakkari’de de Çölemerik Meslek Yüksek Okulu’da okuyan bir grup kız öğrencinin eylemine erkekler de destek verdi.

Van

hakkari

Van’da yürüyüş ve basın açıklaması yapan kadınlar, Özgecan için Kürtçe ağıtlar yakarken bazı kadınlar gözyaşlarını tutamadı.

Giresun

giresun

Giresun Üniversitesi akademik personeli yürüyüş düzenledi.

Kayseri

kayseri

Eğitim-Sen üyeleri Özgecan Aslan için yürüdü. Eğitim Sen Kadın Sekreteri Necla Ünsal, “Son beş yılda, basına yansıyan rakamlarda bin 134 kadının öldürüldüğü, sadece 2002- 2008 arası 62 bin tecavüz olayının kayıtlara geçtiği bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

Samsun

samsun

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı avukat Kübra Tüfek, “Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz” dedi.

Zonguldak

zonguldak

Madenci Anıtı’nda toplanan liselilere, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de destek verdi. Gruptakiler, ‘Özgecan’ın çığlığına sessiz kalma‘ yazılı pankartla Gazipaşa Caddesi’nde yürüdü.

Eskişehir

eskisehir

Eskişehir’de 200 kadar kadın, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etmek için yürüdü. Kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ı istifaya çağırdı.

Kastamonu

kastamonu

Kastamonu’da Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu, Kastamonu Şubeler Platformu’nca düzenlenen eyleme çeşitli sivil toplum örgütlerine üye kadınların yanısıra, üniversite ve liselililer de katıldı.

Bursa

bursa

Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz, Özgecab Aslan için yapılan eylemde “Acı, öfke, tepkilerimiz ne olursa olsun, idam cezasına karşıyız” dedi.

Ankara

ankara

Kazan’da kadınlar siyah giyinip Özgecan’ın katledilmesi ve kadın şiddetine karşı yürüyüş düzenledi.

Rize

rize

Özgecan Aslan’ın öldürülmesi Rize’de düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Ardahan

ardahan

Kaptanpaşa Mahallesi Milli Egemenlik Parkı’nda toplanan 100 kadar kadına erkekler de destek verdi.

Çanakakkale

canakkale

Çanakkale Belediyesi çalışanları, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde katledilen Özgecan Aslan cinayetine tepki için siyahlara büründü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.