Türkiye’de kaç milyon yoksul var?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2013 yoksulluk araştırmasına göre; Türkiye’de nüfusun sadece yüzde 2.06’sı yoksul. Bu da yaklaşık 150 bin kişi yoksul olarak karşılık buluyor.

TÜİK, 2009’dan beri gıda ve gıda dışı yoksulluk oranlarını açıklamadığı için kesin yoksul sayısı bilinmiyor. Ortalama gelir dikkate alınarak yapılan ve göreli yoksulluk diye bilinen hesaplamalara göre ise yoksul sayısı sadece 7 milyon 292 bin. Bu da nüfusun yüzde 9’na denk geliyor.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin yakaladığı bir ayrıntı, Türkiye’deki durumun hiçte öyle olmadığının kanıtı. Türeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği önergeyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde o ayrıntıya dikkat çekti.

Türeli, önergede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2015 Yılı Bütçesi sunum kitapçığında, genel sağlık sigortası gelir tespit işlemleri dahil olmak üzere sosyal yardım ve destek hizmetlerinden yararlanan 8 milyon hane ve 30.5 milyon kişinin sosyo-ekonomik verilerinin kayıt altına alınarak yoksulluk envanteri oluşturulduğunun belirtildiğini bildirdi. Türeli, “Bu veriler, Türkiye nüfusunun yüzde 39.8’nin yoksulluk envanterine kayıtlı olduğunu göstermektedir” dedi.

AKP iktidarları döneminde yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yönelik politikaların yerini yoksulluğun yönetilmesine ilişkin politikalara bırakıldığını belirten Türeli, bu politikaların yoksulluğun sürdürülebilir kılınmasına yardımcı olmaktan başka bir fonksiyonu olmadığını ifade etti. Türeli, “Yoksulluk artık kronik bir soruna dönüşmüştür” diye konuştu.

Türeli, ülkede yalnızca işsizlerin değil çalışanların da yoksulluk yaşadığını vurgulayarak, “Asgari ücrete bakın. Bugün bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırının da altındadır. Ülkemizde çalışan kesim de yoksulluk yaşamaktadır” dedi.

Türeli, bakan İslam’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

-Ülkede yoksul sayısındaki hızlı artışın nedenlerine ilişkin Bakanlığınızca bir araştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne gibi sonuçlara ulaşılmıştır?

-Yoksulluk envanterine kayıtlı vatandaşlar hangi sosyal yardım ve destek hizmetlerinden yararlanmaktadır?

-Yoksul sayısındaki hızlı artışın önlenmesi amacıyla bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

-Ülkede yoksulluk yaşayan milyonlarca insanın bu durumdan kurtarılması için bir acil eylem planı hazırlanması düşünülmekte midir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.