Bakan Yıldız’ın, ‘ABD’de nükleer enerjinin payı artacak” açıklaması doğruyu yansıtmıyor

Doğruluk Payı Ekibi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 9 Şubat tarihinde , “Yenilenebilir Enerji Eylem Planı” tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada 2040 yılına kadar küresel enerji talebinin yüzde 34, elektrik talebinin yüzde 80’ler civarında artış göstereceğini ve bu paralelde ABD’de nükleer enerjinin payı artacak.” açıklamasında doğruluk payı olup olmadığını araştırdı.

90’lı yıllarda artış olsa da son 15 yılda artış gözükmüyor

Araştırmada ABD Energy Information Administration verilerine göre nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payı 1990’a kadar ciddi bir yükseliş gösterse de son 15 yılda yüzde 19-20’lik paydan yükseğe çıkamamıştır.

Nükleer reaktörlerin yerine yenileri eklenmiyor

Gelecek tahminlerinde ise bu payın artmayacağına yönelik çok güçlü sinyaller mevcut. Raporlar ve veriler ABD’nin nükleer endüstrisinde bir düşüş olacağına işaret ediyor. Bu durumu tetikleyecek iki etmen var:

Birincisi tasarım ömrünü dolduran nükleer reaktörlerin yerine yenilerinin eklenmemesi. Nükleer reaktörlerin tasarım ömürleri 40 yıl ve ABD’nin reaktör lisanslamasında yetkili kurum Nuclear Regulatory Commission’dan (NRC) aldıkları onayla bu ömürleri 20 ya da 30 yıl daha uzatılabiliyor.

Erken emekliye ayrılan nükleer reaktörler var

Önceleri ABD’deki birçok nükleer santralın bu uzatmaları alacağı ve 2040 ve sonrasına ABD’nin mevcut nükleer filosuyla devam edeceği varsayılıyordu. Fakat NRC’nin denetimleri sonucunda uzatma bir yana, erken emekliye ayrılan nükleer reaktörler olmaya başladı. Şu an için ABD’de en son kapananlarla birlikte nükleer reaktör sayısı uzun yıllardan sonra ilk kez 99’a indi. Yapımı süren reaktör sayısı ise 5.

Ekonomik risk, kaya gazı kullanımı ile düşen doğal gaz fiyatları

İkinci etmen ise ekonomik risk faktörleri. Moody’s Kasım 2014’te yayınladığı raporuna göre kaya gazı kullanımının yaygınlaşmasıyla düşen doğal gaz fiyatlarının ABD nükleer endüstrisinin büyümesini durdurdu. Rapor önümüzdeki yıllarda ABD’de nükleer enerjinin payının düşmesinin çok kuvvetli bir ihtimal olduğunu vurguluyor. Bir başka araştırma raporu, ekonomik iklim ve teknik riskler nedeniyle 38 reaktörün emeklilik listesinde olduğunun altını çiziyor.

Bakan Yıldız’ın Açıklamasında Doğruluk Payı Yok

Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda ABD’de nükleer enerjinin payının artacağını mevcut göstergelerle iddia etmek oldukça güç. Bu nedenle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.