Arkeologlar Derneği: Beyazıt Meydanı’nda neler oluyor?

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Beyazıt Meydanı Darulfünün alt geçidi yenileme çalışmaları sırasında arkeolojik katmanlar dikkate alınmadan bulunan tarihi yapıtların özensiz bir şekilde taşındığını içeren görüntüler yayınladı.

Dernek, “Beyazıt Meydanında neler oluyor?” diye sorarak, “Beyazıt Meydanı Darulfünun alt geçidi yenileme çalışmaları sırasında önce lahit kapakları bulundu. İş makinaları ile tahrip edilerek çıkarılan lahit kapakları müzeye kaldırıldı. Ardından açığa çıkan bir sarnıç yapısı ise moloz ve betona gömülerek gizlenmeye çalışılırken vatandaşların ihbarı üzerine fark edildi. ” denildi.

Açıklamanın devamında, “İstanbul Üniversitesinin tarihi kapısı ile meydan arasında ilişki kuran Turgut Cansever tasarımı merdivenler yıkıldı. Bugün elde ettiğimiz görüntülerde ise bir kamyona yüklenerek meydandan götürülen mermer bloklar görülmekte.

11

“Beyazıt Meydanı gibi arkeolojik önemi bilinen bir alanda yapılan inşaat çalışmalarının arkeoloji biliminin gerekliliklerine göre yapılmasını birkez daha vurguluyor. Bu alanlara yapılacak müdahaleler öncesi karar ve tasarım sürecinde arkeolojik katmanların göz önüne alınması gerektiğini ve Beyazıt Meydanında ki çalışmaları takip etmeye devam ettiğimizi bildiriyoruz.” denildi. 

 

Haber: DağMedya.Net

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.