Batı Afrika’da sadece 250 aslan kaldı

Batı Afrika bölgesinde Afrika aslanı türü tamamen yok olabilir. Bir zamanlar Senegal’den Nijerya’ya kadar her yerde serbestçe dolaşan aslanlar vardı;  yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre bölgede artık sadece 250 Afrika aslanı kaldı. 4 nüfustan birisinde 50’den fazla aslan bulunuyor. Nüfus tamamen izole bir halde, ayrıca ciddi bir tehdit altında.

11  ülkede yapılan araştırmaların sonunda artık 5 ülkede aslan yaşadığı bildiriliyor. 2006 yılında başlayan araştırma öncelikle en iyi raporları izleyerek aslanların 21 korunmuş bölgede yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek istiyor ve elde edilen sonuçla araştırmacıları şok ediyor: söz konusu 21 bölgeden bazılarının tamamen basit parklar olduğu, herhangi bir idare ve yönetim altında olmadığı, koruma görevlilerinin bulunmadığı, bölgedeki aslanların ve diğer ikonik büyük memelilerin tamamen yok olduğu öğrenildi.

Araştırmayı yürüten ekip artık Batı Afrika aslanlarının sadece Senegal, Nijerya, Benin, Nijer ve Burkina Fas’ın ortak sınırlarındaki popülasyonlarda yaşadığını öğrendi.

Bu aslanlar Doğu ve Güney Afrika’daki ünlü av parklarındaki aslanlardan genetik anlamda farklı.

Aslanların bir zamanlar Kuzey Afrika’da yaşayan Berberi Aslanları’yla akraba olduğu, aynı zamanda Hindistan’daki son Asya aslanlarıyla da akraba olduğu öğrenildi.

Çeviri: Cem

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.