24 ilçede cemevleri yasal ibadethane statüsü kazandı

CHP’li belediyeler AİHM kararları ile Belediye Kanunu’nun ilgili maddelerini referans alarak cemevlerinin bakım, onarım, elektrik ve su giderlerinin diğer ibadethanelerde olduğu gibi belediyelerce karşılanmasının önünü açtı.
Belediye Meclisi toplantılarına verilen önergelerle şu ana kadar 24 ilçede cemevleri yasal ibadethane statüsü kazandı.

Bu belediyeler şöyle: İzmir’in Narlıdere, Karşıyaka, Bergama, Konak, Karabağlar, bornova, Muğla’nın Bodrum, Aydın’ın Didim, Kuşadası ve Efeler, İstanbul’un Maltepe, Avcılar, Ataşehir, Kadıköy ve Beşiktaş, Ankara’nın Çankaya, Bursa’nın Mudanya, Hatay’ın Defne, Antalya’nın Muratpaşa, Adana’nın Çukurova ve Seyhan, Mersin’in Mezitli, Kırklareli’nin merkez ve Malatya’nın Arguvan ilçe belediyeleri.

CHP, yerel belediyelerinin cemevine ibadethane statüsü verme kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) mahkumiyetine dayandırıyor. AİHM’nin 2 Aralık 2014 tarihinde verdiği kararla, Yenibosna Cemevi’nin elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması talebi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Alevilik bir din değil, Cemevleri ibadethane değil” tespitiyle reddedilmiş, AİHM kararı inanç özgürlüğü ihlali ve ayrımcılık olarak tespit edip Türkiye’yi mahkum etmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: İlk kez bir büyükşehir belediyesi cemevine ibadethane statüsü verdi | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.