Norveç, dilenciliği yasaklayan yasa teklifi önerdi

Norveç, ülkede sokaklarda yaşayan dilencilere herhangi bir yardımı yasaklayacak tartışmalı bir yasa teklifi önerdi. Yasa teklifinin parlamentodan geçmesi halinde herhangi bir dilenciye para, yemek veya barınma yardımı yapan bir kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası alacak.

Dilencilerin bir örgüt gibi çalışmalarına son vermeyi hedefliyor

The Independent’ta yer alan habere göre Oslo’nun yetkili makamları teklife isyan ederken, Adalet Bakanı Vidar Brein-Karlsen ülkedeki ‘dilenci çetelerinin’ bir örgüt gibi çalışmalarına son verilmesi için bu kararı aldıklarını açıkladı.

Son zamanlarda sokaklarda yaşayan dilenci sayısının bir hayli artması üzerine parlamentonun geçen yıldan beri dilencilere karşı bir yaptırım üzerinde çalıştıklarını belirten Karlsen, “Dilenci çetelerinin kaynaklarını öğrenmemiz ve sert önlemler alarak durdurmamız için polise yasal mercinin verilmesi gerekli ” diye konuştu.

SV: Yasa teklifi yoksullara suçlu muamelesi yapıyor 

Sosyalist Sol Parti (SV) Milletvekili Karin Anderson hükümeti suçlayarak, yasa teklifinin yoksullara suçlu muamelesi yaptığını söyledi. Öfkesini Twitter üzerinden dile getiren Anderson, “Avrupa’nın en zengin ülkesi Avrupa’nın en fakir insanlarına suçlu muamelesi yapıyor” dedi.

Oslo’nun banliyösünde yaşayan ve evsizleri kimi zaman evinde ağırladığını söyleyen Inger Husby, yasa teklifinin geçmesi halinde iyi niyetle yapılan bu durumun yasadışı hale gelmesinden korktuklarını belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.