Ocak Ayı Erkek Şiddeti Haritası

bianet’in çetelesine göre, erkekler Ocak’ta 27 kadın öldürdü. Öldürülen 27 kadını yüzde 48’ini kocaları öldürdü.Kadınların yüzde 15’i boşanmak istediği ya da barışma teklifini reddettiği için öldürüldü. İki kadın ise çıkarttıkları koruma kararına rağmen öldürüldü.

Harita bianet’in Ocak ayı verilerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Harita Ocak ayında Türkiye genelinde il bazında hangi şehirlerde kadın cinayetlerinin yaşandığını gösteriyor.

En çok cinayet Aralık ayında olduğu gibi Ankara ve İstanbul’da gerçekleşti. Cinayetlerin gerçekleştiği iller Adana, Aksaray, Ankara (3), Antalya(2), Balıkesir, Bolu, Eskişehir, Hatay,  İstanbul (7), İzmir (2), Kırklareli, Kocaeli(2) Malatya (1), Tekirdağ, Şanlıurfa

Bianet’te  yer alan verilere göre bu 27 kadının yanısıra altı ilde yedi kadın dövülerek, boğularak ya da bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Bu yedi cinayette faillerin kim olduğu tespit edilemedi.

Ocak ayında öldürülen 27 kadının yüzde 48’ini kocaları öldürdü: sekiz kadını kocaları, üç kadını imam nikahlı kocaları, iki kadını ayrı yaşadıkları kocaları, ikisini eski kocaları, üçünü babaları, ikisini sevgilileri, ikisini damadı birisini nişanlısı, birisini erkek bir akrabası, birini tanıdığı bir erkek öldürdü. Bir kadın ise kimliği henüz tespit edilemeyen erkeklerce öldürüldü.

Kadınların yüzde 15’i boşanmak istediği ya da barışma teklifini reddettiği için öldürüldü. İki kadın ise çıkarttıkları koruma kararına rağmen öldürüldü.


Öldürülen kadınlardan biri erken yaşta zorla evlendirilmişti. Evi içi şiddet ve yaralama suçlarından sabıkası bulunan kocası, cinayetten sonra işine giderken yakalandı.

Cinayetlerin yüzde 52’sinde ateşli silahlar, yüzde 33’ünde bıçak kullanıldı: Sekiz kadın tabancayla, altısı tüfekle, dokuzu bıçakla, ikisi darp edilerek, biri sert bir cisimle darp edilerek, biri boğularak öldürüldü.

Cinayetlerin ardından katillerin yedisi intihar etti, dördü kolluk kuvvetlerine teslim oldu.


Aralık Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız

Kasım Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız 

Ekim Ayı Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız

2008-2014 İl İl Erkek Şiddeti Haritasını İncelemek İçin Tıklayınız 

Verileri indirmek için tıklayınız 

Aralık Haritasını Detaylı İncelemek / Kodlarını Sitenize Eklemek İçin Tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

3 Yorum

  1. Geri İzleme: Şubat Ayı Erkek Şiddeti Haritası | Dağ Medya

  2. Geri İzleme: Mart Ayı Erkek Şiddeti Haritası | Dağ Medya

  3. Geri İzleme: Nisan Ayı Erkek Şiddeti Haritası | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.