IŞİD rehine pilotu yaktı, Ürdün cihatçıları idam etti

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) elindeki Ürdünlü pilotu yakarak öldürdüğünü açıklamasının ardından intikam sözü veren Ürdün, ülkede tutuklu bulunan iki cihatçıyı bu sabah idam ettiğini duyurdu.

İdam edilenlerden biri IŞİD’in Ürdünlü pilot karşılığında serbest bırakılmasını istediği Sacide er-Rışavi.

El Kaide militanı Rışavi, 2005 yılında Amman’da 60 kişinin öldüğü saldırıya katılmaktan suçlu bulunmuş ve idam cezasına çarptırılmıştı.

BBCTürkçede yer haberde IŞİD geçen ay yayımladığı bir videoda elinde rehin bulunan Japon gazeteci Kenji Goto ve Ürdünlü pilot Muaz Safi el-Kesasibe’yi, Sacide er-Rışavi’nin salıverilmesi karşılığında serbest bırakabileceğini açıklamıştı.

Dışişleri kınadı

ABD ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı Ürdünlü pilotun öldürülmesini kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama şöyle:

“Ürdünlü Pilot Üsteğmen Muaz Kasasbeh’in terör örgütü DEAŞ tarafından katledildiği büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Hiç bir insani değerle bağdaşmayan bu vahşi cinayeti nefretle kınıyor, Kasasbeh ailesine, kardeş Ürdün Krallığı’na ve Ürdün halkına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Terörizmle mücadelede Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.”

ABD Başkanı Barack Obama da “videonun doğrulanması durumunda bunun, IŞİD’in barbarlığı ve ahlaksızlığının yeni bir kanıtı” olacağını söyledi.

Video
IŞİD’in videosunda metal bir kafese konulan turuncu giysili bir kişinin diri diri yakıldığı görülüyor.

22 dakika uzunluğundaki videoda, Ürdünlü pilotun koalisyon saldırıları sonucunda enkaza dönmüş bir yerde, üzerine namlu yöneltilmiş halde yürürken çekilmiş görüntülerine de yer verildi.

IŞİD militanları da kamuflaj kıyafetleri içerisinde, ellerinde silahlarıyla tek sıra duruyor.

İdam Edilen Cihatçılar

12-15

Ürdün de pilotun serbest kalmasını sağlamak için esir takasına hazır olduğunu ifade etmişti. Ancak IŞİD önce Japon Goto’yu, dün de Ürdünlü pilot el-Kesasibe’yi öldürdüğünü açıkladı.

Ürden’de idam edilen diğer cihatçının bir diğer Iraklı El Kaide militanı Ziyad Karboli olduğu açıklandı. Karboli, 2008 yılında bir Ürdünlü’yü öldürmekten tutuklanmıştı.

Hükümet sözcüsü Muhammed el Momani tutukluların yerel saatle 04.00’da idam edildiğini açıkladı.

Ürdünlü yetkililer, IŞİD’in öldürdüğü pilotun intikamının alınacağını açıklamıştı.

Ürdün ordusu sözcüsü Memduh el Ameri de “Pilot pilot Muaz Safi el-Kesasibe’nin kanı yerde kalmayacak.

Ceza ve intikamımız en az Ürdünlülerin acısı kadar büyük olacak” demişti.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.