Humus: İlk Mısır’da sirke ile sonra Suriye’de limonla yapılıyor

Şef Didem Hoşgel / Boston
Dağ Medya Gastronomi Yazarı

İki haftadır Boston başını kardan çıkaramadı, bugün yine bir kar fırtınası vardı ve biz yine şehir olarak evlerimize kapandık. Dışarıda lapa lapa kar, başımızı çıkaramıyoruz. İnsanın aklına sadece iki şey geliyor çorba ve güzel bir film, yoksa filmler mi demeliydim, başka türlü zaman geçmez! Fakat ben bu geleneği bugün biraz yıkmaya karar verdim, evet çorba tabii ki yaptım ancak yanına karnımızı gerçekten tok tutacak, besleyici değeri yüksek ve benim favori mezem olan humusu da ekledim.

İlk Mısır’da sirke ile sonra Suriye’de limonla yapılıyor 

O nereden çıktı demeyin. Çünkü ben de tam olarak bilmiyorum, aslında sadece ben değil tarihçilerde tam olarak bulabilmiş değil humusun ilk olarak nerede ve nasıl keşfedildiğini. Bilinen şu ki nohut ilk çağlardan beri Akdeniz ve Orta Doğu toprakları içerisinde yetiştirilmekte ve tüketilmekte. Bugün bilinen haliyle yani tahin, limon suyu, sarmısak eklenerek yapılan humusun tam olarak hangi tarihte hangi ülkede bulunduğunu tam bilemesek de, çünkü tarif yazma alışkanlığı sadece 12.yy da başlamıştır, bilinen şu ki humusa dair bir tarife ilk olarak Mısır’da rastlıyoruz, limon suyu değil sirke ile yapıyorlarmış o zamanlarda. Limon suyu eklenerek humusun yapılmasına ise ilk Suriye’de rastlanılmakta.

 

Size vereceğim küçük bir tarifle humus yapmak çok kolay olacak 

20150120_170420
Humus içerdiği protein, fiber, vitamin C ve B6 sayesinde hem çok yararlı hemde çok besleyici bir özelliğe sahip. Ayrıca pişirmesi de çok kolay. Aslında pişirme aşamalarını düşününce (nohut ıslanmalı, kaynatılmalı ve püre edilmeli) bunun hala nasıl kolay bir yemek olduğunu düşünebilirsin diyenleri duyar gibiyim. Fakat inanın bana size vereceğim bir kaç küçük ipucu ile humus yapmak çok daha kolay olacak.

Şöyle ki nohutu her zaman önceden ıslayıp, kaynatıp buzluğa koyabilirsiniz. Bu şekilde sıkı bir şekilde poşetlenmiş nohut aylarca buzlukta kalabilir. Direk buzluktan çıkarıp ya da pişirmeden bir gün önce dolaba koyarak erittiğiniz nohutu kaynayan suyun içine atın yaklaşık 10-15 dk kadar kaynatın. Sonra süzgece dokun ancak suyundan bir bardak kadar saklayın. Daha sonra blendera koyduğunuz nohutun içine biraz tahin, sarmısak, tuz, kimyon ve limon suyu ekleyip kadifemsi ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Bu şekilde yine humusunuzu bir hafta kadar dolapta ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz.

İki Farklı Sebze Sundum Arkadaşlarım Bayıldı

Humus bizde genelde sadece zeytin yağı gezdirilerek ya da pastirma eklenerek yenmekte ancak ben gerek restoranda özel olarak ya da ev partilerimde ya da kendim için yaptığımda mutlaka farklı eklemeler yapıyorum. Örneğin bugün iki farklı sebze seçeneği sundum ev arkadaşlarıma, ikisine de bayıldılar.

Birincisi haşladığım yeşil mercimekleri karamelize edilmiş soğan ve kakule ile bir kaç dakika pişirip karnıbahar turşusunu da küçük küçük doğrayıp humus üzerine ekledim. İkincisi sotelediğim yeşil biber, kırmızı biber ve patlıcana biraz kimyon ve Aleppo ekledim, fazla haşladığım yeşil mercimekle birlikte bolca maydanoz ve birazda nar eksisi ekleyince günün ikinci humusuda hazırdı. Bu seçenekler sonsuz, sadece sebze de değil aynı şekilde pişmiş et de eklenebilir.

Fotoğraflar Şef Didem Hoşgel’e aittir. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Didem Hoşgel

Boston'da şef aşçı olarak çalışıyor. 2012'den beri gastronomi dünyasını Dağ Medya okurları için yazıyor.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: DağMag Bu Pazar | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.