İnsan Konuşmasının Evrimini İklim Koşulları Etkiliyor Mu

Dünyanın nemli bölgelerindeki diller (açık renkli dairelerle gösteriliyor), kuru bölgelerdekilere (koyu renkli daireler) oranla daha sık kompleks tonlara sahip oluyor (kompleks tonlar kırmızıyla gösteriliyor)

İklim ve coğrafyanın dili etkileyip etkilemediği uzun zamandır linguistlerin tartıştığı bir konuydu. Uzmanlar, seslerin değişmesine neden olan faktörleri anlamaya uğraşıyordu. İklim ve dillerin evrimi arasında bir bağlantı kurmak için, yaşanılan çevre ve vokal sesler arasında tüm dünya üstündeki gruplarda ve farklı dillerde her seferinde geçerli olan bir ilişki bulmak gerekiyordu.

Ayşe Bursalı’nın haberinde dünyadaki birçok dil, kelimelere anlam vermek için ses tonu ya da sesin incelik ve kalınlığını kullanır. Yapılan araştırma, kompleks tonları (iki ya da üç ton) olan diller dünyanın daha nemli bölgelerinde bulunurken, daha basit tonları olan dillerin çöl ya da aşırı soğuk olan kuru bölgelerde bulunduğunu açığa çıkardı.

Miami Üniversitesi Antropoloji Departmanı’ndan linguist Everett, “Bu araştırma, dillerin nasıl evrildiği hakkındaki anlayışımzı biraz değiştiriyor. Dillerin sadece iklim tarafından belirlendiğini ima etmiyoruz, ama iklimin uzun vadede dili şekillendiren faktörlerden biri olabileceğini öne sürüyoruz” dedi.

Everett “Daha geniş olarak bu araştırma, insanların zor ve birbirinden çok farklı çevre koşullarına bilinçli olmadan uyum sağlamasının bir başka yolunu gösteriyor. Ayrıca bazı iklimlerde çeşitli ses kombinasyonlarının sağlık açısından faydaları da olabilir” diye ekledi. Ama bunu kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Araştırmada kullanılan birçok deneysel veri, kuru hava solumanın gırtlak kuruluğuna yol açtığını ve ses tellerinin esnekliğini azalttığını kanıtladı. Bu yüzden kuru bölgelerde, özellikle de çok soğuk yerlerde kompleks tonlara ulaşmak, daha sıcak ve nemli bölgelere göre daha zordu. Bunun sonucu  olarak da sesteki titreme gibi sapmalar soğuk ya da kuru iklimlerle ilişkilendiriliyor.

2

Kompleks tonlu diller kırmızıyla, basit tonlu diller maviyle gösteriliyor. Haritadaki koyu renklendirme nemin daha az olduğu yerleri gösteriyor.

 

Ekip 3,700den fazla dil inceledi ve kompleks tonları olan 629 dil buldu. Bunların çoğu Afrika ve Güneydoğu Asya üzerinde bulunan tropik bölgelerdeydi, fakat bazıları da Kuzey Amerika, Amazonlar ve Yeni Gine’nin nemli bölgelerinde bulundu.

Ekibin araştırması Amerikan Bilimler Akademisi’nin dergisinde yayınlandı. Makalede insan dillerinin ses sisteminin uyum sağlayabildiğine ve iklim tarafından etkilendiğine dair fazlaca kanıt sunuluyor. Bu bulgular dünyadaki dillerin yarısından fazlasına ait verilerle ve insan gırtlağı üzerine yapılan önceki çalışmalarla destekleniyor.

 

Kaynak: http://www.miami.edu/  – Arkeofili http://arkeofili.com/?p=1373

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.