Bir yönerge: Şiddet haberleri nasıl yazılır?

Alternatif medyaların, sahip oldukları dil, tavır ve bakış açısı ile geliştirdikleri habercilik anlayışı anaakım medyalar karşısında sahip oldukları farkındalık ve özenli olma hali ile oldukça dikkat çekici. Kadınların insan hakları odağında, kadınları ikincilleştirmeyen, mahremiyetlerini ortaya koymayan, onları kâr elde edilebilecek birer nesneye dönüştürmeyen bir tavır ortaya çıkaran alternatif medya araçları yayınları her geçen gün güçlenirken anaakımda baskın tavır bunun tam tersi işlemeye devam ediyor.

Uçan Süpürge’de yer alan haberde, Anaakım haberlerde öldürülen kadınlar, gazete sayfalarına taşınırken faillerinden daha fazla ‘görünürlüğe’ sahiptir; fotoğrafları daha büyük basılır, başlarına gelenler ayrıntısıyla anlatılarak mahremiyetleri ihlal edilir ve nihayetinde haberin nesnesi haline gelirler. Kadın görsellerinin yalnızca çıplak veya süslüyken değil, mağdur ve kurbanken de kâr ettirdiği keşfedildiğinden beri bu böyledir. Oysa kadın cinayetleri haberleri, kadınları bir kez daha mağdur etmemek için hassasiyetle hazırlanmalıdır. Bu haberleri yaparken;

         *İşsizlik, ekonomik yoksulluk, kültürel yoksunluk kadınlara yönelik şiddet suçun hafifletici nedeni olarak sunulmamalıdır.
*Şiddet uygulayan erkeğin ‘hasta’ olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği söylenerek suç masumlaştırılmamalıdır. Şiddet bir hastalıksa bunun neden ilk önce ve sistematik olarak kadınlara yöneldiği sorgulanmalıdır.
*Su testisi su yolunda kırılır sözü doğru olabilir, ama bu sadece kadınlar için geçerli olmamalı ve ahlakçı yorumlara dayanak oluşturmamalı.
*Sorunların yol açtığı durumu haklılaştırmak için klişelere başvurulmamalı. Şiddet tüm kültürlerde, tüm demokrasilerde, tüm toplumlarda suçtur. Geleneklerin bir parçası olarak meşrulaştırılmamalıdır.
*Çok aşk, gizli aşk, yasak aşk, çılgın aşk suçun hafifletici nedeni olmamalı.
*Sorunun kamusal olduğu, kamu yetkililerinin sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır.
*Sorun adlandırılmalıdır; kadına karşı ayrımcılık, insan hakları ihlali gibi.
*Şiddeti öven, çaresizliği öğreten ve şiddete ‘terbiye’ aracı olarak bakan ifadeler dilden temizlenmeli, bazı kalıp sözler ve inanışlar dönüştürülmeli; örneğin dayak ‘yenmez’, dayak ‘hak edilmez’, tecavüze ‘davetiye çıkaran’ kadın değildir…
*Şiddet haberlerinin başlıklarına çok dikkat edilmeli; haber metni mağdurdan yana olsa da, düşünmeden atılan bir başlığın muhabirin niyetini belli ettiği unutulmamalıdır.
*Şiddet görenin değil, şiddet yapanın fotoğrafları yayınlanmalıdır.
*Muhabir, mağdura yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattırma gayretinde olmamalıdır.
·        *Hikayeye ek olarak mutlaka ‘şiddete maruz kaldığınızda neler yapabilirsiniz, nereyi arayabilirsiniz’ sorusuna yanıt olabilecek yönlendirmeler de haberde belirtilmelidir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.