Türkiye iklim değişimi çabasında kaçıncı sırada?

Uluslararası nitelik taşıyan iki kuruluş yıllardan beri ülkelerin iklim değişimi politikalarını ve uygulamalarını didik didik ediyor ve en iyiden en kötüye uzanan bir sıralama yapıyor.  Bu listeye göre Danimarka ve İsveç listenin en tepesinde (insanlığın yüz akı gibi) yer alırken, Kanada’yla Avustralya gerilerde (yüzkarası gibi) sürünüyor.  Acaba Türkiye’nin yeri neresi?  Yüz akı mı?  Yüzkarası mı?

İşte, sıralama aşağıda.  5 grup tanımlanmış.  İlk grupta yer almak için çok iddialı olmak gerekiyor.  Ancak araştırmacılar bunu boş bırakmışlar;  çünkü eksiksiz örnek olacak ülke şimdilik, ne yazık ki, yok!  Türkiye’nin sıralamadaki yerini ararken bir hayli aşağılara inmeniz gerekecek.

liste-1

12-12

liste-3 liste-4 liste-5

 

Çevre dostu devletler ile çevreyi umursamayan yönetimleri sergileyen bu tablonun, şimdi de, biraz geri planlarına göz atalım.  Ne nedir?  Niçin böyledir?

Bu resimde yer alan ülkeler atmosfere salınan sera gazlarının aşağı yukarı %90’ını üretiyorlar.  Bu yüzden bunların tanımladıkları politikalar, uyguladıkları girişimler gelecek kuşaklara bırakılacak dünyanın niteliği bakımından yaşamsal önem taşıyor.

Adı geçen araştırma sayısız ülkeden katkıda bulunan yüzlerce uzmanın sağladığı bilgileri irdeliyor.  Bunları bir göstergeler sistemi içinde değerlendiriyor.  Ne gibi ölçütler söz konusu?

 • Sera gazı üretiminin büyüklüğü
 • Orman, ağaç katliamının derecesi (yani sera gazı emme kapasitesinin azaltılması)
 • Enerji üretiminin, endüstrinin, araç trafiğinin, binaların, havacılığın sera gazı salımlarının niceliği
 • Temiz kaynaklı enerji üretiminin konumu
 • İklim değişimi alanında tutarlı ve sistemli politikaların varlığı
 • Bu politikaları uygulamada gösterilen kararlılık ve başarı

Araştırmayı on yıldan beri her yıl ısrarla yürüten kuruluşlar çektikleri bu fotoğrafı dünya kamuoyuna sunarak uyarı görevini yüklenmek istiyorlar.  Yaptıkları sıralamanın ötesinde ülkelerin durumunu da rapor ediyorlar.  Örnek vermek gerekirse 2015 raporuyla ilgili olarak şunlar kısaca söylenebilir:

 • Çin’de önemli bir değişim var. Kömür kaynaklı enerji üretiminden hızla kaçılıyor.
 • Amerika’da Obama yönetimi bu alanda kesin tavır almaya başladı. Ama tam tersi görüşte olan senato çoğunluğu politikayı frenliyor.
 • Bununla birlikte Çin’le Amerika bu alanda tarihi (ve umut verici) bir beraberlik kurdular.
 • Genelde ve dünya çapında sera gazı salımlarında bir yavaşlama gözlendi bu yıl. Ama gene de artış devam ediyor.
 • Fosil yakıtlar dışı, tükenmez kaynaklı enerji yatırım ve üretimlerinde umut verici ve gittikçe artan gelişmeler var. Maliyetler giderek düşüyor.
 • Yılın ilginç gelişmelerinden biri olarak, fosil yakıtları toprak altında artık oldukları gibi bırakma zamanının geldiği görüşü kuvvetle ifade edilmeye başlandı.
 • Yılın en önemli olgularından biri Fas’ın tükenmez kaynaklı enerji konusundaki büyük atılımı oldu.
 • Öte yandan Hindistan, Endonezya ve Meksika’nın, bu alanda, olumlu ve inançlı girişimleri var.

Gelelim Türkiye konusundaki değerlendirmelere.  Rapor, Türkiye’nin bu konuda kapsamlı bir politikasının olmadığını vurguluyor.  Politika diye ortaya konulanların da tutarlı biçimde uygulanmadığını belirtiyor.  Fosil kaynaklı enerji sektörü (örneğin kömür) büyük bir hızla gelişmektedir bu ülkede.

Son söz.  Bu çalışmayı yapan kuruluşlar şöyle:  Germanwatch ve Climate Action Network(CAN) Europe.  Adı geçen rapora şu adresten ulaşabilirsiniz.

Atila Alpöge, Ekogazete, 31.1.2015. [Bu yazıya bloğunuzda ya da sitenizde yer vermek istiyorsanız, yandaki bilgileri de oldukları gibi taşımayı lütfen unutmayın.]

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.