Madenlerde AKP döneminde iş cinayetleri arttı mı?

Doğruluk Payı Ekibi, CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, TBMM’de yaptığı konuşmada madenlerde iş kazalarının AK Parti döneminde arttığı iddiasını araştırdı.

Dağ Medya Madencilik Açıkveri Tabanı verilerinden de yararlanan  Doğruluk Payı, sektörlere göre iş kazası sayıları ve bu kazalardaki yaralı ve ölüm sayısı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İnternet sitesinde halka açık olarak mevcut. Fakat SGK istatistikleri 2001 – 2013 yılları arasını kapsıyor.

12

 

Yukarıdaki tablo SGK istatistiklerinde mevcut olan verileri içermektedir. 2001 – 2013 yılları arasındaki veriler kömür madenciliği iş kolundaki iş kazası sayıları ve ölüm sayıları göstermektedir. 2013 yılı itibariyle iş kazası tanımlamasında AB standartlarına uyum için değişiklik yapıldığına dikkat etmek gerekiyor. 2014 yılı için ölüm sayısı da Dağ Medya’nın medya taraması sonucu ulaştığı verilerden derlenmiştir. Mevcut tablodan AK Parti iktidarında kömür madenciliği iş kolundaki iş kazası ve ölüm sayısının 2001 ve 2002 yıllarına göre bir miktar arttığı görülüyor.

Kömür madenciliği kolunda 2001 yılı öncesi için iş kazası istatistiklerine İnternet’te açık kaynak olarak erişim mümkün olmamıştır. Fakat birkaç kaynaktan Zonguldak Taşkömürü Havzası’ndaki 1970 – 2013 dönemi iş kazası istatistiklerini ulaşılabilmektedir. Bu havzada 43 yıllık dönemde iş kazalarında yaralı ve ölüm sayısındaki değişim belli bir ölçüde genel eğilimi tahmin etmede yardımcı olabilir.

12-12

43 yıllık zaman diliminde büyük maden kazalarının yaşandığı bazı yıllar dışarıda bırakıldığında genel eğilim maden kazalarında yaralı ve ölüm sayısının azaldığı yönündedir. AK Parti iktidarı (2003 – 2013) döneminde Zonguldak Taşkömürü havzasında yaşanan iş kazalarında her yıl ortalama 2 bin 400 işçi yaralanmış ya da hayatını kaybetmiştir. Bu rakam önceki on yılda (1992 – 2002) 3100 işçi civarındaydı. Tablodan ölüm sayısındaki genel azalma da dikkat çekmektedir.

SGK’da mevcut istatistiklerden bir karşılaştırma yaptığımızda Zonguldak Taşkömürü Havzası’nda yaşanan iş kazaları, kömür madenciliği iş kolundaki iş kazalarının yaklaşık yüzde 30 – 35’ini oluşturuluyor.

Eldeki verilerle kömür madenciliği iş kolundaki iş kazalarında AK Parti iktidarıyla ciddi bir artış yaşandığını iddia edilemiyor fakat AK Parti iktidarı döneminde 2009’dan sonra ciddi bir oranda artış yaşandığını vurgulamak gerekiyor. Zonguldak Taşkömürü Havzası’nda iş kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden işçi sayısı 2009’dan sonra yüzde 50 oranında arttı.

12-14

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.