IŞİD Japon gazeteci Kenjo Goto’yu öldürdü

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in Cumartesi gecesi yayınladığı bir video ile elindeki ikinci Japon rehine olan gazeteci Kenji Goto’yu da öldürdüğünü ilan etmesi ülkede ve dünyada öfke yarattı.

Japon Başbakanı Şinzo Abe Japonya’nın “teröristlere teslim olmayacağını” söylerken, IŞİD’e karşı savaşan ülkelere desteğini de artıracağını söyledi. IŞİD iki Japon gazeteciyi rehin alma sebebi olarak ülkenin IŞİD’e karşı mücadeleye katkılarını göstermişti.

Diğer Japon rehine Haruna Yakawa’nın öldürüldüğünü ilan eden video ise 24 Ocak’ta yayınlanmıştı. IŞİD, Ürdün’de bombalı saldırı düzenlemekten mahkum bulunan bir El Kaide üyesinin serbest bırakılmasını, bu isteği karşılanmazsa rehin tuttuğu Japon gazeteci Goto ve Ürdünlü pilot Muaz El-Kesasibe’yi öldüreceğini duyurmuştu.

Örgüt, iki Japon rehine için Japonya’nın IŞİD’e karşı koalisyona yaptığı 200 milyon dolarlık askeri olmayan yardım tutarında fidye istemişti. Ürdün ve Japonya rehinelerin serbest bırakılması için çalışıyordu ancak Cumartesi günü görüşmelerin tıkandığını söylemişlerdi.

Ürdünlü pilotun akıbeti ise henüz bilinmiyor. Pilotun ailesi yetkililerden açıklama beklediklerini söyledi.

Goto’nun annesi Junko İşido oğlunun ölümü karşısında söyleyecek kelime bulamadığını, oğlunun Suriye’ye “iyiliği ve cesareti” nedeni ile gittiğini söyledi.

Goto’nun eşi Rinko Goto ise BBC’ye yaptığı açıklamada “Ben ve ailem Kenji’nin ölüm haberi ile yıkıldık. O sadece benim sevgili eşim ve iki güzel çocuğumuzun babası değildi, aynı zamanda bir oğul, bir kardeş ve dünyanın çeşitli yerlerinde birçok insanın arkadaşı idi” dedi.

Rinko Goto “Çok büyük bir şahsi kayıp duygusu yaşarken, Irak, Somali, Suriye gibi çatışma bölgelerindeki insanların acılarının haberini yapan eşimle son derece gururluyum” dedi.

kenji-goto

Videoda yine cihatçı John 

47 yaşındaki gazeteci Kenji Goto, ülkenin saygın gazetecileri arasında yer alıyordu ve savaş bölgelerindeki sivillerle ilgili haberleriyle tanınıyordu. Goto’nun, daha önce kaçırılan Yukawa’nın serbest bırakılması için Ekim ayında Suriye’ye gittiği söyleniyor.

Goto’nun öldürüldüğünü ilan eden video, daha önceki IŞİD videosu ile ortak özellikler taşıyor. Goto diğer videolardaki rehineler gibi turuncu bir tulum içerisinde dizleri üzerinde görülüyor.

Elinde bir bıçakla yanında duran IŞİD militanının ise daha önceki videolarda görünen Cihatçı John olduğu sanılıyor. Video bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı ancak Japon hükümeti gerçek olduğuna inanıyor.

IŞİD üyesi videoda Japon Başbakanı Abe için “kazanılamayacak bir savaşta taraf tutarak tedbirsiz bir karar almış” oldu diyor ve Goto’yu bu nedenle öldürdüklerini söylüyor.

Batılı ülkelerden ve Amerika’dan kınama

ABD durumu kınayan bir açıklama yaptı. Başkan Barack Obama “ABD, Japon vatandaşı ve gazeteci Kenji Goto’nun IŞİD tarafından menfur şekilde öldürülmesini kınıyor” dedi. Britanya, Fransa ve Avustralya’dan da tepkiler var.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.