#Harita|Plajların Su Kalitesi İnternet’ten Takip Edebilirsiniz

TÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alınıyor.

Geliştirilen uygulama ile dileyen herkes, İnternet üzerinden plajların özellikleri, sahil yapısı, sahil uzunluğu hakkında bilgi alabiliyor.

Siteye girip Karadeniz ve diğer sahil şeridinin su kalitesi incelendiğinde, Karadeniz’in plaj suyu kalitesinin diğer sahillere göre daha düşük ve daha fazla noktası  olduğu gözleniyor.

2015-08-11 11-08-07 Ekran görüntüsü

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle geliştirdiği proje çerçevesinde Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi belirlendi.

Proje kapsamında oluşturulan “Kirlilik İzleme Programı” ile yüzme suyu profilleri hazırlandı. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kirlilik kaynaklarının belirleneceği program ile kirliliğin nedenleri ve alınması gereken önlemlere işaret edilecek. Kıyıları kirletenlere Bakanlık tarafından cezai yaptırım uygulanacak.

TÜBİTAK uzmanları, proje kapsamında bir web uygulaması oluşturdu. Dileyen herkes, “turkiyeplajlari.cevre.gov.tr” adresi aracılığıyla İnternet üzerinden plajların durumu, özellikleri, sahil yapısı, sahil uzunluğu, sahilde bulunan sosyal araçlar ve sahil kullanım aktiviteleri hakkında bilgi alabilir. Söz konusu uygulama ile detaylı bir yüzme suyu profil harita katmanı hazırlandı ve halkın Türkiye’deki plajlarla ilgili kolayca bilgi alabilmesi sağlanıyor.

Proje, Avrupa Birliği Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği’ne uygun olarak kıyı dinamiklerinin ve su kalitesinin tespit edilip sınıflandırılması ve bunun sonucunda iyi yüzme suyu kalitesine ulaşılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesini de amaçlıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.