Mısır’da bir yıldır tutuklu olan gazeteci Peter Greste serbest bırakıldı

Mısır’da bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Avustralyalı gazeteci Peter Greste serbest bırakılarak sınır dışı edildi.

Kahire’den ayrılan Greste’nin Kıbrıs’a uğradıktan sonra ülkesi Avustralya’ya dönmesi bekleniyor. El Cezire çalışanı Greste’yle birlikte tutuklanan diğer iki meslektaşı Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed’in akıbeti ise belirsizliğini koruyor.

Bu arada Peter Greste’yi bekleyen ailesi dün bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu: “Diğer iki meslektaşını unutmayacak. Şu an çok heyecanlı olduğu şüphesiz ve geride bıraktıkları da serbest kalana kadar böyle olacak. Baher ve Muhammed de oradan çıkıncaya değin pes etmeyecek.”

Gazeteciler, Mısır’da ‘yalan haberler yaymak ve Müslüman Kardeşler’i desteklemekle yargılanmış; yedi ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Katar merkezli El-Cezire televizyonu, kararı temyize götürmüştü.

Mısır yönetimi, gazetecilere verilen hapis cezası nedeniyle basın örgütleri ve Birleşmiş Milletler tarafından eleştirilmişti.

El Cezire: İyi bir haber ama yeterli değil

El Cezire ise yaptığı bir açıklamada, Greste’nin serbest bırakılmasının iyi bir haber olduğunu ancak yeterli olmadığını söyledi.

Yayın kuruluşunun yöneticisi Mustafa Suag tarafından yapılan açıklamada, “Bahar ve Muhammed de özgürlüklerine kavuşana kadar rahat etmeyeceğiz. Mısırlı yetkililer bugün bunu uygun şekilde bitirebilecek güçteler ve bu tam da yapmaları gereken şey” dedi.

Mısır 29 Aralık 2013’te tutukladığı gazetecileri, ‘yalan haberler yaymak ve Müslüman Kardeşler’i desteklemek’ suçlamalarıyla yargılayarak yedi ila 10 yıl arasında hapse çarptırmıştı.

Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed iddiaları reddetmiş, El Cezire kararı temyiz etmişti.

Katar merkezli El Cezire, Mısır yöntemini kızdıran yayınlarını, 2014 yılının sonunda durdurmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.