Türkiye’de veri gazeteciliği açısından nasıl bir yıldı?

Berkin Akkocaoğlu/ Ankara

2014, özellikle ikinci yarısı itibariyle Türkiye’deki Veri Gazeteciliği faaliyetlerinin ve bu alanın tanıtım çalışmalarının hız kazandığı bir sene oldu.

Ağustos ayı başında Avrupa Gazeteciler Merkezi ve  Dağ Medya işbirliğinde yürütülen Veri Gazeteciliği El Kitabı’nın çeviri çalışmalarına başlandı. Bu alanda çok önemli bir kaynak niteliği taşıyan kitabın çeviri çalışmasını çok özel kılan ayrıntı ise tamamı gönüllü olan çevirmenlerin çok farklı meslek grupları ve disiplinlerden geliyor olması idi. Bu durum Veri Gazeteciliği’nin disiplinlerarası bir çalışma alanı olması niteliğini de gözler önüne sermesi bakımından dikkat çekici oldu. Ayrıca çeviri çalışmalarında akademisyenlerin yanında öğrencilerin de yer alması Veri Gazeteciliği açısından oldukça önemli bir kazanım oldu. Çeviri çalışmaları her geçen gün eklenen yeni gönüllüler ile halen sürmekte.

Open Knowledge tarafından dünya genelinde ülkelerin katılımıyla oluşturulan ve Türkiye editörlüğünü Pınar Dağ’ın ve incelenmesini benim üstlendiğim 2014 Küresel Açık Veri Endeksi’nde Türkiye katılımcı 184 ülke arasında 28. sırada kendine yer buldu. Endeks, 2015 yılı katkıları için yeni yılın ilk günlerinde tekrar veri güncellemelerine açılacak.

Ayrıca Dağ Medya Veri Ekibi tarafından kurulumu başlatılan WhatDoTheyKnow Türkiye platformu için transifex üzerinden yürütülen çeviri çalışmaları da sürmekte. Sitenin yayın hayatına 2015 şubat ayında başlaması beklenmekte.

Bunun yanında, Open Knowledge Foundation için “Türkiye’de Açık Veri Sivil Toplum Ağı” alt yapı metni  öneri metninin hazırlanmasına başlandı. Metni düzenleme ve geliştirme aşaması halen devam etmekte.

Eylül ayının son haftasında Ankara’da düzenlenen ve aktivist habercilerin toplandığı Haber Atölyesi’nde Pınar Dağ ve benim de katılımımla Veri Gazeteciliği sunumu gerçekleştirildi ve bu alandaki temel aktörleri ile kullanılan araçlar tanıtıldı.

2014 yılının Veri Gazeteciliği alanında bir diğer önemli gelişmesi de “Veri Gazeteciliği Platformu” ARGE iş fikrinin, Tübitak Teknogirişim Sermayesi almaya hak kazanması oldu.  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’nun teknogirişimleri desteklemek için verdiği hibe desteğini alan 124 teknogirişimden biri de “Veri Gazeteciliği Platformu” iş fikriyle Orda Teknoloji oldu. Dağ Medya ile işbirliğinde proje 2015 yılında geliştirilecek.

2014’ün son haftası da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Dağ Medya koordinatörlüğünde düzenlenen Veri Gazeteciliği Atölyesi başladı. 24 Aralık’ta Bilgisayar Mühendisleri, Veri Madencileri, İstatistikçiler, Yazılımcılar ve genç iletişimciler ile öğrencilerin katılımıyla başlayan atölye, 25 Aralık- 15 Ocak tarihleri arasında katılımcılara sağlanacak çevrimiçi destek ile hazırlayacakları projelerin sunulması ile son bulacak. 2015 ocak ayında ise atölyenin geniş raporu yayınlanacak. Çevrimiçi proje destek mentorlüğüne ben de katkı sağlamaktayım.

Düzenlenen bu atölye özellikle Veri Gazeteciliği’ni tanımak ve teorik ve pratik eğitim almak isteyen gençlerin kazanılması bakımından büyük önem taşımakta.

Sonuç olarak, 2014 yılında Veri Gazeteciliği tanıtım çalışmaları sonucu ve gerek profesyoneller gerekse öğrenciler ve akademisyenler tarafından artan bir ilgi ile takip edilmesi ile geleceği ile ilgili çok önemli bir virajı daha geçti.

Haberciliğin Geleceği olarak gördüğüm bu alanda 2015 yılında yeni atılımlar ve 2014’ten temel alan çalışmaların ilerletilmesi ile de ülkemizde daha pek çok yeni çalışma ve platform oluşturulmasını ve yine farklı disiplinlerden uygulayıcılar edinilmesini beklemekteyim.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Berkin Akkocaoğlu

1986 yılında Aydın'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya ile Reklamcılık bölümlerinden mezun oldu. TRT'de ve çeşitli reklam ajanslarının Strateji departmanlarında staj yaptı. Bilkent Üniversitesi Koza Dergisi yazar grubunda bulundu ve üniversite Sinema Topluluğu Sinedergi editörlüğü yaptı. Tarih, Sosyoloji, Kreatif Yazarlık ve Teknoloji ile Sanatın kesiştiği her yer ilgi alanlarındandır. Farklı ülkeler, toplumlar ve kültürleri tanımanın gerçek bir aydınlanma ve farkındalık yarattığına ve at gözlüklerini parçaladığına inanmaktadır. Adalet, şeffaflık ve eşitlik aşığıdır. Tepkisizliğe, cehalete ve önyargılara alerjisi vardır. Ağustos 2014'te Dağ Medya ekibine katılarak Veri Gazeteciliği odaklı projeler üretmeye başladı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.