İtalya’nın ilk kadın astronotu Samantha Cristoforetti Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı

İtalya’nın ilk kadın astronotu Samantha Cristoforetti Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştı. Cristoforetti, beraberinde bir espresso makinesi de götürdü. 

samantha cristoforetti

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) verilen bilgiye göre, Cristoforetti ile birlikte ABD’li astronot Terry Virts ve Rus kozmonot Anton Şkaplerov’u taşıyan Soyuz kapsülü ISS’e bu sabah sorunsuz bir şekilde kenetlendi.

Soyuz kapsülü dün akşam Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmıştı. Kapsülün ISS’e varması yaklaşık 6 saat sürdü.

13 yılda uzaya gönderilen ilk Avrupalı kadın

İtalya’nın ilk kadın astronotu Samantha Cristoforetti, aynı zamanda 13 yıldır uzaya gönderilen ilk Avrupalı kadın konumunda.

Uzaya en son yollanan Avrupalı kadın Fransız astronot Claudie Haigneré idi. Haigneré, 2001 yılında ISS’te görev yapmıştı.

Cristoforetti, ISS’te 169 gün boyunca görev yapacak

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, 37 yaşındaki Cristoforetti, ISS’te 169 gün boyunca görev yapacak. İtalyan astronot, 10 Kasım’da Dünya’ya dönen Alman astronot Alexander Gerst’in başlattığı deneyler üzerinde çalışmaya devam edecek.

Yollanan yiyecekler arasında havyar, elma, portakal, domates ve çay bulunuyor

Soyuz kapsülü, astronotların yanı sıra ISS’e yiyecek ve malzeme de taşıdı. Ekibe yollanan yiyecekler arasında havyar, elma, portakal, domates ve çay da bulunuyor. Samantha Cristoforetti, beraberinde 20 kilo ağırlığında bir espresso makinesi de götürdü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.