Türkiye’nin ilk Veri Gazeteciliği Platformu Kuruluyor

Veri Gazeteciliği Platformu” ARGE İş Fikri, Tübitak Teknogirişim Sermayesi almaya hak kazandı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak)’nun teknogirişimleri desteklemek için verdiği hibe desteğini alan 124 teknogirişimden biri de “Veri Gazeteciliği Platformu” iş fikriyle Orda Teknoloji’nin oldu.

Platformun hedefi şöyle:

*Okuyucuların, haberle etkileşime geçmeleri (bulunduğu lokasyonu, yaşını vb. girerek), olaylar arasındaki süreçleri almanak gibi takip etmeleri

*Haber merkezlerinin, işlenmiş açık veriye erişebildiği (trafik ve iş kazaları vb.), canlı eşleştirilmiş tekil haber resmini takip edilebildiği, veri gazeteciliği için gereken ön işleme, görselleştirme işlemlerini tek bir ortamdan daha verimli bir şekilde yapabilmeleri

*Şirketlerin, medya takip süreçlerinde; belirledikleri kelimeler yerine kavram, olay, sektör vb gibi genel öğeleri kullanabilmeleri ve daha hızlı bir şekilde analitik sonuçlar elde edebilmeleri sağlanacak.

Oral: Veriden haber, haberden verinin üretilebileceğini düşünürken veri gazeteciliği kavramıyla tanıştım

İş fikri sahibi girişimci Bilgisayar Müh. Göksel Oral, veri teknolojileri konusunda bankacılık, telekom ve sigorta sektöründeki çalışmalarından sonra; yapısal olmayan verinin yoğun olduğu medya sektörünü fark ettiğini ve veriden haber; haberden verinin üretilebileceğini düşünürken veri gazetecilği kavramıyla tanıştığını ifade etti. Oral, Veri Gazeteciliği El Kitabı‘nın çeviri ekibinde de yer alıyor. 

Veri gazeteciliği, çoklu disipliner yapıda, gazetecilik ile teknolojinin buluştuğu; sonucunda insan hayatına dokunan, demokrasinin gelişimine katkıda bulunan; açık devlet, açık toplum oluşmasını sağlayan bir çalışma disiplini.

Teknoloji şirketi olarak hedef, sadece sözlerin değil sayıların da konuşulduğu bir haberciliğe giden yolda, yapısal olmayan haber verisinin işlenmesi, raporlanabilmesi, görselleştirilebilmesi ve sonucunda okuyucularının, haber merkezlerinin ve şirketlerin kendi hikayelerini oluşturabilecekleri bir platformu oluşturabilmek.

Proje çalışmaları, 2015 Ocak ayında başlayacak ve platformu kullanacak potansiyel kullanıcıların geri bildirimleri esas alınarak; analiz ve geliştirme süreçler gerçekleştirilecek. Projeye destek vermek, ön talepte bulunmak ve geri bildirim vermek isteyenler info@ordateknoloji.com adresine yazabilir.

 


 

Hibe Hakkında

Tubitak’ın 2012 yılında hayata geçirdiği, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla oluşturduğu 1512 Girişimcilik Aşamalı Hibe Destek Programı başvuruları Mayıs 2014’te yapılmıştı.[1] Programa başvuran ve ilk aşamada 1512 Programı’nın bu yıl açtığı çağrıya toplamda 1251 başvuru gelmiştir. Haziran ayı boyunca yapılan çevrimiçi değerlendirmeler sonucunda 419 girişimciye ait iş fikirleri 1. aşama kapsamında başarılı bulunmuştur. 6 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında başvuru alan 2. aşama kapsamında ise, başvuru yapma hakkı kazanan 419 girişimciden 334’ü başvurusunu tamamlamıştır.[2] 14.10.2014 tarihindeki duyuruyla, bu girişimlerden 124’ü sermaye şirketi kurarak 100.000 TL’ye kadar geri ödemesiz sermaye desteği almaya hak kazanmıştır.[3]

Kaynakça:

[1] http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/1512-programi-cagrisinin-son-basvuru-tarihi-uzatildi

[2] http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/1512-2014-yili-cagrisi-2-asama-basvurulari-tamamlandi

[3] http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-1512-programi-2014-yili-cagrisi-2-asama-degerlendirme-sonuclari-belli-oldu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.