TGC ve Basın Konseyi’nden Karşı Gazetesi’ne Yapılan Polis Baskına Kınama

TGC ve Basın Konseyi, Karşı Gazetesi'ne düzenlenen polis baskınını kınadı. 

TGC KARŞI GAZETE'YE POLİS BASKININI KINADI

TGC Yönetim Kurulu, karsigazete.com' un polis tarafından 25 Aralık yolsuzluk operasyonu ile ilgili haberi siteden kaldırması için polis tarafından basılmasını kınamak amacıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada durum "Ülkede var olan sansürün yeni bir örneği" olarak nitelendirildi. Polis baskının halkın haber alma özgürlüğüne yapılmış bir darbe olduğu kaydedilen açıklamada, "Hak haberciliği yapan, araştıran, irdeleyen, sorgulayan gazetecilerin bu baskılardan asla etkilenmeyeceğini ve mücadelelerini sürdüreceği bilinmelidir. TGC olarak, iktidarı ve muhalefeti ile tüm siyasetçilerden dileğimiz cezaevlerine gazetecileri dolduran, medya kuruluşlarını polisle basan, düşünceyi ifade özgürlüğünü engelleyen bir ülke imajından kurtulmak için ivedi olarak parlamentoda önlem almaları ve çağdaş bir demokrasinin gereklerini yerine getirmeleridir" ifadelerine yer verildi.

 

BASIN KONSEYİ: “HER TÜRLÜ BASKININ VE EYLEMİN “KARŞI”SINDAYIZ”  DEDİ

Karşıgazete.com’a yapılan polis baskını ve devletin Basın Özgürlüğünü elindeki polis gücüyle susturması, kabul edilemez.

Özgürlüklerin tartışıldığı bir dönemde, medya merkezlerine yapılan polis baskınları, İfade ve Basın Özgürlüğünü savunan ülkelere yakışmamaktadır. Dünde kalan darbe dönemlerinden şikayetçi olanların, bugün daha incitici tavır sergilemeleri gerçek demokrasi anlayışına ters düşmektedir. Basın Konseyi olarak; hangi duruş ve düşüncede olursa olunsun, İfade ve Basın Özgürlüğünü engelleyen her türlü baskınların ve eylemlerin karşısında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.