Roş Aşana

Didem Hoşgel

Şef Didem Hoşgel /Boston /@DHosgel 
info@dagmedya.com

Geçen hafta yakın bir arkadaşıma buluşmak üzere mesaj yolladım, Roş Aşana kutlaması olduğundan önümüzdeki iki gün müsait olamayacağını söyledi. Tamamen aklımdan çıkmış olan bu Yahudi bayramını aslında ne kadar bilmediğimi fark ettim, eve gelip bilgilerimi tazelemek ve mesleğim icabı bu özel günde ne tür şeyler yediklerini öğrenmek amacıyla küçük bir araştırma yaptım ve bunu sizlerle paylaşmaya karar verdim.

rosasana

Ros Aşana(yeni yıl) Yuhudi takvimine göre “yılbaşı” veya “yılın birinci günü” demektir. Bu bayram her yıl Eylül ve Ekim ayları ortasında bir güne denk gelir. Bugün evrenin yaradılışını insanların doğum gününü temsil eder. İki gün süren bayramda Yahudiler çalışmaz, günlerini Senagog’da uzun saatler dua ederek geçiriler, özel ayinler yapılır,özel dualar okunur akşamı ise yemek ziyafeti başlar. Buna göre Yahudiler yemeğe yeni yılları tatlı olsun diye bala batırılmış elma ile başlarlar. Yeni yılın bereketli olması dileğiyle de nar yenir.

Ve tüm gece bu özel dileklere hitaben pişirilmiş yemekleri yemek ile devam eder. İşte bunlardan diğerleri. Pirasa, İbranice’de “kartı” diye söylenen pırasa düşmanlar için söylenen ‘şeyikaretu’ (“yok olsunlar”) ile özleşir. Bu nedenle pırasa ile yapılmış bir yemek yerler. Aynı şekilde pazı yemeği yine düşmanların onlardan uzaklaşması için masada yenilmek üzere yerini alır. Kabak ise hak edilen iyilikler için, hurma ise düşmanlıkların son bulması içindir. Yemekte ayrıca protein olarak balık başı yoksa kuzu başı ya da tavuk yenir. Balık bereket ve çoğalmayı simgelerken kuzu başı daima baş olmak kuyruk olmamak için vardır. Ve tabi baş servis edildiğinden bunuda ailenin reisi sunar.

Roş Aşana demek yemek, içmek, mutlu olmak demektir. Ve fark ettiğiniz üzere tüm yiyecekler simgesel bir özellik taşır. Bunun nedeni ise; yukarıdaki listede saydığım veya sayamadığım daha bir çok yemek belli bir dua akabinde yenir.

Bugünde Yahudiler geçmiş yıla ilişkin olarak yaşamlarını gözden geçirken yanlışlarının bilincine varmaya çalışır bu hataları tekrar yinelememsi için gerekli irade ve inanca sahip olmak için dua eder ve yine bu dualar eşliğinde başlamakta olan yeni yıl için kendisi, yakın ve uzak çevresi ve en sonunda insanlık ve dünyamız için hayırlı güzel dileklerde bulunur.

İşte tüm bunlarda bu simgesel yiyeceklerle özdeşleştirilmiştir. Bir çeşit istekler Tanrıya doğrudan değil sembollerle iletilmeye çalışılmaktadır.

Yeni bir yıla girmek için ne güzel bir yol değil mi? Dualar, dilekler, umutlar, beklentiler ve buna sembol olmuş yemekler. Umarım tüm dünya halkı için güzel, mutlu, barış dolu,sağlıklı bir Ros Aşana olur.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Didem Hoşgel

Boston'da şef aşçı olarak çalışıyor. 2012'den beri gastronomi dünyasını Dağ Medya okurları için yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.