CHP’nin Kobani Raporu|“ Bölge için acil eylem planı oluşturulmalı”

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi ve Kobani’ye giden CHP heyeti bir rapor hazırladı. CHP Merkez Yönetim Kurulu’na da sunulan raporda CHP heyetinin Kobani’de PYD yetkilileriyle yaptığı görüşmeye ilişkin izlenimlerine de yer verildi.  CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Mehmet Bekaroğlu’ndan oluşan heyet 24 Eylül'de önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine yardım konvoyu götürmüş ardından da Kobani’ye geçmişti.
IŞİD

'Suriyeli sığınmacıların sayısı çelişkili, heyetimiz yüzbinler değil, bu bölgelerde on binleri dahi görememiştir'

Sibel Demirci Erdem'in , AJT yer alan haberinde, CHP’nin Kobani raporunda IŞİD tehdidinden kaçıp Türkiye’ye gelen sığınmacıların sayısı konusunda çelişkili açıklamalar olduğu belirtildi. Hükümet kaynaklarının 150 bin sığınmacı geldi dediği belirtilen raporda “  Suruç’a gelen göçzedeler Süleyman Şah Parkı ve Şanlıurfa’daki YİBO binasında tutulmaktadır. Heyetimiz yüzbinler değil, bu bölgelerde on binleri dahi görememiştir. Bu durumda 150 bin kişinin nerede olduğu hükümet açısından bir soru işaretidir” denildi.
 

CHP’nin Kobani raporunda PYD yetkilisi : IŞİD’in elindeki silahlar Türkiye’den geldi

CHP’nin Kobani raporunda PYD yetkililerinin iddialarına da yer verildi. Kobani Kantonu Başbakanı Enver Müslüm ile PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ile görüşen CHP heyeti  Müslüm ve Abdullah’ın görüşlerini de aktardı.

Raporda “ Enver Müslüm IŞİD’in AKP tarafından desteklendiğine inandıklarını belirtmiştir.  IŞİD’in elindeki silahtan, üstündeki üniformaya kadar pek çok malzemenin Türkiye’den geldiğine pek çok defa şahit olduklarını belirtmiştir” denildi. PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın ise CHP heyetine “ Türkiye de IŞİD tehdidi altında. IŞİD Kobani’yi ele geçirmesi durumunda Türkiye’ye de girecek” dediği belirtildi.
 

"Tampon bölge oluşturma tezine son verilmelidir."

CHP raporunda, bölgede tampon bölge oluşturulmasına da karşı çıktı.Raporda şu görüşlere yer verildi:

"Tampon bölge oluşturma tezine son verilmelidir. Kobani halkı heyetimize tampon bölgenin kendilerine karşı düşünüldüğünü belirtmiştir. Tampon bölge planının Suriye rejimine ve Kürtlere karşı düşünüldüğü heyetimiz yönünden tartışmasızdır”
 

“ Bölge için acil eylem planı oluşturulmalı”

Hazırladığı raporda “ Bölge için acil eylem planı oluşturulmalı” diyen CHP bölgeye yapılan insani ve tıbbi yardımın artırılmasını da önerdi.  CHP şu önerileri dile getirdi: 

“Kobani’ye ambargo acilen kaldırılmalı. Yiyecek ve giyecek satışına, yardımına izin verilmelidir. IŞİD’in askeri, siyasi, istihbarat desteği olmadan ayakta kalması mümkün değildir. Bu nedenle, bu kaynakların sonlandırılması için her türlü girişimde bulunulmalıdır. Türkiye’de bu konuda üstüne düşen sorumluluğu almalıdır. Zira bu yapılmadan sürdürülen insani yardımların hiçbir anlamı olmamaktadır.

Çadırlarda ishal ve göz şikayetleri yaygındır. Tedavi için gönüllü doktorlar ve STK'lar hizmet vermektedir. Resmi doktor ve tedavi imkanı yoktur. Şartlar iyileştirilmelidir.

AFAD’ın çalışmaları saygı duyulacak nitelikte olduğu halde yetersizdir. AFAD yetkilileri de yeterli personel bulunmadığını belirtmişlerdir”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.