Tanrıkulu: IŞİD Ekim 2013‘te Resmi Gazete sayılarının hiçbirinde terör örgütü olarak ilan edilmemiş

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Başbakan Davutoğlu’na sordu: “2013 yılı Ekim ayı süresince yayımlanan tüm Resmi Gazete nüshaları incelendiğinde IŞİD’in Ekim 2013‘te Resmi Gazete sayılarının hiçbirinde terör örgütü olarak ilan edilmediği görülmektedir.”

IŞİD

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLUtarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

19 Eylül 2014 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaptığı açıklamada ‘’Türkiye’nin bir yıl önce 2013′ün sanırım Ekim ayı bir Bakanlar KuruluKararnamemiz var. Orada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygulama olarak terör örgütü olarak ilan ediyoruz’’ ifadesi yer almaktadır.

22 Eylül 2014 tarihinde ise Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada “Hükümetimizin IŞİD’e terör örgütü demediğini söylüyorlar. Biz 13 Ekim 2013′te Bakanlar Kurulu kararıyla IŞİD’i terör örgütü ilan ettik.” ifadesi yer almaktadır.

Bu bağlamda;

1-    2013 yılı Ekim ayı süresince yayımlanan tüm Resmi Gazete nüshaları incelendiğinde IŞİD’in Ekim 2013‘te Resmi Gazete sayılarının hiçbirinde terör örgütü olarak ilan edilmediği görülmektedir. Dolayısıyla gerek Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gerekse Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladıkları IŞİD’in Bakanlar Kurulu Kararı ile terör örgütü ilan edildiği kararı, kimsenin bilmediği bir yöntemle mi Resmi Gazetede yayımlanmıştır?

2-    IŞİD’in adı açıkça belirtilerek terör örgütü olarak ilan edildiği Bakanlar Kurulu Kararının tam metni nedir?

3-    Bakanlar Kurulu tarafından El Kaide ve El Kaide bağlantılı örgütler, gruplar ifadesi dışında IŞİD’in isminin açıkça belirtilerek bir terör örgütü olduğu ifadesinin yer aldığı Bakanlar Kurulu Kararnamesinin yayınlandığı Resmi Gazetenin tarih ve sayısı nedir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.