Suruç’a iki havan mermisi

Suriye sınırında, Kobani kasabası çevresinde IŞİD ile Kürt savunma gücü YPG arasındaki çatışmaların izlenebildiği Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında, Türkiye topraklarına iki havan mermisi düştü.

Patlamada yaralanan olmadı ancak bölgede alarm verildi. Tanklar ve diğer bazı zırhlı araçlar sınıra doğru harekete geçti. Görgü tanıkları şimdiye kadar bu büyüklükte bir patlama yaşanmadığını belirttiler. Suriye tarafından aralıklarla silah ve patlama sesleri aralıklarla duyulmaya devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, 'Suruç'a dün düşen 2 havan mermisine angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verildiğini açıkladı.

suruç

Genelkurmay açıklamasında, "Suriye'de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 1.400 metre Türkiye tarafına, Mertismail Köyü'nün 950 metre kadar kuzeyinde yol kenarında boş araziye düşmüştür. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir." denildi.

Osman Baydemir burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bir yanda IŞİD öte yandan halkının onurunu kimliğini, namusunu koruyan Kobane direnişi. Şimdi tercih yapma vakti çoktan geçmiştir. Artık barbarlıktan medet umanların tek bir çıkış yolu vardır; bu politikadan bir an önce vazgeçip halkının onuru için mücadele veren Kobane halkına destek vermektir. 20 milyon Kürt halkıyla birlikte yaşamak isteyen Türkiye, AKP Hükümeti; 20 milyonluk Kürt halkının kardeşlerinin; soydaşları, kuzenleri, dayıları, yeğenlerinin yani akrabalarımızın şu an Kobane'de barbarların saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu unutmamalı."

Kobani’ye destek vermek amacıyla Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi sınırına gelenlere polis ve jandarma gaz bombası attı, tazyikli su sıktı.

Olaylar sırasında başına kapsül isabet eden bir kız çocuğu yaralandı. Yaralanan kız çocuğunu kucağına olan Diyarbakır Eski Belediye Başkanı Osman Baydemir arabası ile hastaneye taşıdı. Grup yaklaşık bir saat süren çatışma sonucu dağıldı.

(bbctürkçe, t24, twitter, ajanslar)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir