İklim zirvesindeki boş gevezeliklere karşı umut veren gelişmeler

23-24 Eylül’deki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde neler oldu? Devlet başkanları dörder dakikalık konuşma yaptılar ve fasa fiso dolusu laflar ettiler.  Örneğin, orman katliamı yapmakla ünlü olan biri “ormanları geliştireceğiz” diye nutku attı.  Bu seviyesiz şovun ötesinde önemli gelişmeler oldu New York’ta.  Gelecek için umut veren keyifli adımlar.  Gelin, bu güzel oluşumları kısa kısa listeleyip yudumlayalım.

1 2

Ama önce, toplantının genel havasını yansıtan iki fotoğraf. Birincisi, Obama’nın konuşması sırasındaki salon.  İkincisi ise, Türkiye kürsüye gelince…

 • Yapılan konuşmalardan biri çok önemli bulundu. Dünyanın en büyük kömür tüketicilerinden biri olan, bu yüzden de sera gazı salımında başta gelen Çin 20 yıl içinde kömür kaynaklı bütün enerji santrallarını kapatacağını duyurdu.
 • Diğer devlet başkanlarından (ABD dahil) bu kadar cesur ve kararlı bir çıkış gelmedi. Ama her biri fark etti ki, önümüzdeki altı ay içinde kesin politika kararları oluşturup duyurmak zorundalar. Çünkü Aralık 2015’te Paris’te dev bir zirve var. Bunda, ülkeler kaçamak yapmaya kalksalar da, çok katı bir antlaşma çıkacak ortaya. İnsanlığın son şansı olarak görülüyor bu çaba.
   
 • Beş yıl önce Kopenhag’daki zirvede alınmış çok önemli bir karar vardı: Gelişmekte olan ülkelerin ekoloji hedefli ekonomik dönüşümüne destek olacak büyük bir fon oluşturmak. Karar çıkmıştı çıkmasına, ama fon oluşamamıştı. New York’ta Fransa bu fona büyük bir katkı yapacağını açıkladı. Bunu Almanya’nın ve ABD’nin izlemesi bekleniyor.
 • Devlet başkanlarının bir araya geldiği uzun, mızmız oturumun yanında yer alan ve devletler dışı örgütlerin katıldığı canlı, özel toplantılar önemli kararlara imza attı.
 • Böyle bir oturumda 40 büyük şirket (aralarında Kellogg, Oréal ve Nestlé var) şimdiye kadar ürünlerini besleyen palmiye yağı kullanımını durduracaklarını belirttiler. Bunun yaşamsal bir ağırlığı var. Çünkü son yıllarda bunların taleplerine yetişmek için dünyanın değişik köşelerinde ormanlarda korkunç bir ağaç katliamı oluyor, onların yerine palmiye ağacı dikiliyordu. Greenpeace bu kararı selamladı. (Öte yandan bu ortak kararda başı çeken Unilever’in genel müdürü “Greenpeace bizi o kadar sıkıştırdı ki, sonunda onlara hak vermek zorunda kaldık” dedi.)
 • Başka bir çalışma grubunda 2.000 kent yönetimini temsil eden kuruluşlar yörelerinde sera gazı salımını kısıtlayıp yok etmeye yönelecek radikal uygulamalar başlatacaklarını duyurdular. Ulaşım sisteminin biçim değiştirmesi tabii en başta geliyor. Bakalım, bizim kentler bu konuda nasıl bir tavır alacak?
 • Apple, Google ve Facebook dev veri merkezlerini tükenmez kaynaklı enerjiyle besleyeceklerini açıkladılar. Hatta müşterilerini de bu yaklaşıma yönlendirmeye çalışacaklarını belirttiler.
 • Google ayrıca, iklim değişimine karşı çıkan inkârcı gruplarla olan ilişkisini keseceğini duyurdu.
 • Öbür yandan büyük finans firmaları ve sigorta şirketleri yaptıkları duyurularla bundan böyle ekoloji politikası hedefli “yeşil” yatırım ve girişimlere büyük öncelik vereceklerini açıkladılar.
 • Zirve, ekoloji tartışmalarında kısır döngü yaratan çekişmelere son damgasını vurdu. “Ekoloji hedefli bir ekonomik politika, ekonomik çöküntü yaratmaz, tersine çıkmazların içinde bocalayan ekonomiye yepyeni bir atılım getirir” görüşü yaygınlaştı. Buna (geçen sayılarda sözünü ettiğimiz) Stern ve arkadaşlarının kapsamlı raporudamga vurdu.
 • Ama belki de en önemlisi, yeryüzünün dört bir köşesinde, en az 150 ülkede insanlar “Yeter artık!” diye haykırdılar ve politik sistemleri ciddi olmaya, önlem almaya davet ettiler. Dünyanın gördüğü en büyük gösteriydi bu. Yalnızca New York’ta 400.000 kişi yürüdü. Zirvede sudan konuşmalar yapan devlet başkanlarını göreve davet ettiler.

Zirvenin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.  Oluşmuş eylem programlarını da bu adresten inceleyebilirsiniz.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynaklar:  Justin Gillis, New York Times, 23.9.2014 –Michael Jacops, The Guardian, 24.9.2014 – Laurence Caramel, Le Monde, 25.9.2014

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.