Aktivist habercilere Ankara’daki #haber atölyesinde #VeriGazeteciliği anlatıldı

Seğmenler Forumu, Dokuz8 Haber Ajansı Ağı ile beraber yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde 27-28 Eylül hafta sonunda Ankara’da iki günlük bir haber atölyesi düzenledi. Tayfa Kitapkafe’nin ev sahipliğinde düzenlenen atölyede 40 aktivist haberci bir araya geldi.

Ankara
Sibel Yükler  


“İNTERNETLE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜTOPYA YARATABİLİRİZ”

Atölye, Alternatif Bilişim Derneği’nden Onur Umut Aladinler’in sosyal medya mecralarında en gelişkin teknoloji konusundaki sunumuyla açıldı. Katılımcılar işlerini kolaylaştıracak yeni teknoloji ve uygulamalardan haberdar olarak, gelecekte sosyal medyayı bekleyen dönüşüme dair güncel bilgileri edindi. Artık farklı bir dünyanın içerisinde sonsuzluğun amaçlandığını söyleyen Aladinler, İnternet'in kendi anlamı olduğunu belirterek, “Eğer biz internette bir şey yaratıyorsak ve bununla insanların hayatında yeni bir anlam katıyorsak, aslında sürdürülebilir bir ütopya yaratmış olacağız. Biz hem fiziksel dünyanın hem dijital dünyanın vatandaşıyız. Biz İnternet ortamında gerçek hayatımıza bir şeyler katmak istedik. Dokuz8 tam da bunu yapıyor. Bu kadar bileşen fikirlerini bir araya getirerek sunup, gerçek hayatın içine yediriyor” dedi.

atölye 3
*Alternatif Bilişim Derneği’nden Onur Umut Aladinler

MOBİL HABERCİLER İÇİN ALET ÇANTASI

Atölyeye bir alet çantasıyla gelen mobil gazeteci Mehmet Atakan Foça, haberci aktivistlere bir cep telefonuyla neler yapılabileceğini anlattı. Mobil haberciliğin gelişiminin 2003’teki Irak işgalinde insanların cep telefonuyla haber geçerek başladığını belirten Foça, dünyaca ünlü ajansların bu nedenle bir hap kurduğunu ve gelen haberlerin süzüldükten sonra geçtiğini bildirerek, İnternet üzerindeki bir fotoğraf ve bilginin nasıl doğrulacağını anlattı. Sona doğru Dikine Video Sendromu filminin sunumuyla, cep telefonu kullanırken videoların neden yatay çekilmesi gerektiği anlatıldı.

atölye 4
*Mobil gazeteci Mehmet Atakan Foça

“YAYIN YASAKLARI AİHM’E UYMUYOR”

İkinci oturumda sunum yapan Korsan Parti Hareketi üyeleri Itır Özgizep ve Serhat Koç ise, katılımcılara bilginin özgürlüğü adına Türkiye’de yürüttükleri faaliyetleri aktardı. Her türlü içeriğin bir tür bilgi olduğunu belirten Korsan Parti üyeleri, Türkiye’de İnternet ve bilgi özgürlüğünün olumsuz koşullarından ve kullanıcıların maruz kaldığı devlet baskısından örnekler aktardı. Yayın yasaklarını anlatan Koç, “AİHM’ye göre, milli güvenlik gibi içini devletin dolduracağı durumlarda bir husus varsa o yayının o sayılarını toplatabilirsin. Ama sonraki sayılar için böyle bir karar veremezsin. Çünkü ne içereceğini bilemezsin. İnternet sitesini kapatmak demek de bir dakika sonrasındaki içeriği görememek, bilememek demek. Bu AİHM’in kabul etmediği bir şey. Türkiye’de bir site kapatıldığı zaman ölçülük ilkesine uyulmuyor. Yapılan bir ihlal nedeniyle tüm site kapatılıyor” dedi.

atölye 5
*Korsan Parti Hareketi üyeleri Itır Özgizep ve Serhat Koç

“GAZETECİLİĞİN ÖZÜ VERİ GAZETECİLİĞİDİR”

Atölyenin ilk günü, Dağ Medya kurucusu Pınar Dağ’ın Veri Gazeteciliği sunumu ile noktalandı. Veri gazeteciliği sokaktaki haberlerle ilgilenir. Sorduğunuz sorulara yanıt bulmak için önce veri bulmanız gerekli. Veri size ne yapmanız gerektiğini söylemez, soruları veriyi edindikçe bulursunuz. Her şeyden, her programdan biraz bilmektir. Derinlik ve analiz gerektirir” diyen Dağ, Veri Gazeteciliği'nin aslında gazeteciliğin özü olduğunu ve bilgiye dayalı haberciliğin insanların temel ihtiyacı olduğunu belirtti. Sunumunda, veri toplama, işleme, görselleştirme ve hikayeleştirme alanlarında örnekler göstererek, katılımcılara bu alanda çalışan temel aktörleri ve kullanılan araçları tanıttı.

15

atölye 2
*Dağ Medya Pinar Dağ  

atölye 6

*Berkin Akkocaoğlu

MEDYADA SIK RASTLANAN HAK İHLALLERİ

İkinci gün Türk Psikologlar Derneği’nden Serap Altekin’in haberci ve aktivistlerin dili üzerine yaptığı sunum ile başladı.  Hassas konularda yazarken ve haber yaparken dikkat edilmesi gerekenler, yanlış kullanımı çok yaygın kavramlar, önyargıları ve ayrımcılığı besleyen klişeler ve medyada sık rastlanan ihmaller gibi konularda seçilen örnekler üzerinden aktif tartışmalar yapıldı. Katılımcılar kendi tecrübelerinden örnekler üzerinden farklı görüşlerin olduğu gri alanları konuştu.

atölye 7
*Türk Psikologlar Derneği’nden Serap Altekin

“AKTİVİSTLERİN KAMERASINA GÜVEN ARTTI”

Son oturumda ise aktivist habercilerin tecrübe aktarımlarına anlatıldı. Videoaktivist Sibel Tekin, Seyr-i Sokak’ın özellikle küçük eylemlerin videolarını çekmeye çalıştığını, büyük eylemlerin nasılsa bir çok kişi tarafından çekildiğini aktardı. Balık Bilir’in editörü Onur Metin ise videoaktivistlerin çekip biriktirdiği bir çok görüntünün düzenlenmesi, arşivlenmesi ve dolayısıyla kolay erişimi için kullanılabilecek etkili bir platform olan “pan.do/ra”dan bahsetti. İçinde farklı illerden videoaktivistlerin de yer aldığı Gezi Videoları Arşivi Projesi “bak.ma”nın da çok yakında yayında olacağını belirtti. İki videoaktivist platformu da Gezi Olayları sonrasında sokaktakilerin aktivist kameralarına güveninin arttığının altını çizdi.

 

“ASIL HEDEF HABERİ ULAŞTIRMAK”

Ötekilerin Postası’ndan Özgür Fırat Yumuşak ve Dilek Aktaş da, yurttaş haberciliğinin pratikte nasıl işlediğine dair tecrübe aktarımlarında, Türkiye’de gündemin kendi kendini belirlediğini ve gündemin hızına yetişmenin çok zorlu bir iş olduğunu anlattı. Kendi habercilik deneyimlerinde bazen yöntemi bir kenara bırakıp, sadece hikayenin kendisini anlatmaya odaklandıklarını, çünkü bazı hikayeleri kimsenin anlatmadığını belirttiler. Parklar Bizim Ankara haber merkezini aktarmak üzere söz alan Ulaş Akyol ise benzer bir şekilde, asıl hedeflerinin haberin insanlara ulaştırılması olduğunu; haber doğru ve güvenilir olduktan sonra işin nasılına bakmadıklarını söyledi.

FARKLI OLUŞUMLAR BİR ARADA

Habercileri ve aktivistleri bir araya getirmeyi hedefleyen atölyede Seğmenler Forum ve Dokuz8 Haber Ajansı katılımcılarının dışında 12 farklı oluşum ve bağımsız katılımcılar yer aldı. Atopya İşgal Evi, Balık Bilir, Seyri Sokak (Sibel Tekin), Dağ Medya, Kavaklıderem Derneği, Korsan Parti Hareketi, Öteki Bisiklet, Ötekilerin Postası, Parklar Bizim Ankara, Radyo Radyo, Solfasol Gazetesi temsilcileri deneyimlerini ve kendi mecralarındaki güncel bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.