Gezi Fenomeni’nin yazarı Erol Özkoray’a hapis cezası

Gezi Fenomeni isimli kitapta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlığı döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kamu davası açılan Abdurrahman Erol Özkoray suçlu bulundu.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avukatı Ferah Yıldız hazır bulundu. Sanık Özkoray'ın katılmadığı duruşmaya avukatı Sennur Baybuğa da sağlık raporunu sunarak katılmadı. Bunun üzerine Avukat Yıldız, “Karşı tarafın amacı duruşmayı sürüncemede bırakmaktır, raporu kabul etmiyoruz, mazereti reddedilsin. Daha önce de mazeret bildirmişti. Yargılamaya devam edilsin," dedi. Avukat Baybuğa'nın raporuna karşı görüşü sorulan duruşma savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı da avukatın rahatsızlığının duruşmaya katılmayı engelleyecek bir rahatsızlık olmadığını belirterek, “22 Mayıs 2014 tarihli duruşma sırasında verilen esas hakkındaki mütalaaya karşı yazılı beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Sonraki duruşma olan 27 Haziran 2014 tarihli duruşmada da rahatsızlığını beyan ederek esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını hazırlamadığını beyan etti. Bu şekilde dosyanın uzun süre sürüncemede kaldığı, yine bu duruşmada da mazeret ileri sürdüğü dikkate alınarak mazeretin reddine karar verilmesi talep olunur," dedi.

Kitap kamuya yararlı değilmiş

Mahkeme, verdiği ara kararla mazeretini reddetti. Dosyanın mağduru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Ferah Yıldız, sanığın yazdığı kitabın kamuya yararlı bir kitap olmadığını, kitapta müvekkiline hakaret edildiğini savunarak sanığın cezalandırılmasını istedi. Duruşma Savcısı Bölükbaşı da sanığın mayıs ayındaki duruşmada verilen esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, hakaret suçunun basın yoluyla işlendiğinin anlaşıldığını belirterek sanığa, Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesi ile 1 yıl ceza verdi. Suçun aleni işlenmesi nedeniyle bu cezayı 1 yıl 2 aya çıkardı. Sanığın iyi hali nedeniyle ceza 11 ay 20 güne indirildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını 5 yıl süreyle geriye bıraktı.

İddianameden

6 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Abdurrahman Erol Özkoray'ın Gezi olayları sırasında yazdığı “Bireyselleşme ve Demokrasi: Gezi Fenomeni" isimli kitabında kullandığı bazı sözlerin hakaret içerdiği belirtiliyordu. Savcılık, Başbakanlık görevini yürüten Erdoğan'a hakaret içeren bu sözler nedeniyle yazarın cezalandırılmasını istemişti.

Gezi Fenomeni kapak

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.