Yahudilerin yeniyılı Roş Aşana bayramı kutlu olsun

Yahudilerin yeniyılı yani Roş Aşana bayramı kutlu olsun. Bu yıl Yahudi alemi 5775. yıla giriyor. Yahudi takvimine göre yılbaşı olarak kabul edilen Roş Aşana, tüm dünyada Yahudiler tarafından bayram olarak kutlanır. Roş Aşana, Pesah'ın ilk gününden 163 gün sonradır. Kutlandığı gün yıldan yıla değişiyor. En erken 5 Eylül en geç 5 Ekim'de kutlanır. Bu yıl 25-26 Eylül'e denk düşüyor.

56

Roş Aşana'nın kutlandığı gün boyunca Yahudilerin haftalık tatil günü olan Şabbat günü yani cumartesi günü olan yasaklar geçerli. 24 Eylül Çarşamba ve 25 Eylül Perşembe geceleri akşam yemeğinde, gelecek sene için umutları, dilekleri ifade eden simgesel yiyecekler, ilgili dua edilerek bir düzen çerçevesinde yenilir.

Şabat için genelde örgü şeklinde yapılan halla ekmeği, hayat döngüsünü simgeleyen yuvarlak şeklide yapılır. Sinagog'da bayramın ikinci sabahı senenin iyi geçmesini dilemenin sembolü olarak koç boynuzundan yapılan Şofar isimli çalgı çalınır.

Roş Aşana ve Kipur günleri arasında tsedaka (hayırseverlik) yapmak gerekir. Bu günlerde ihtiyaçlı olanlara yardımcı olmak bir dindaşlık görevi olarak görülür.

Erdoğan'dan mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bayramla ilgili mesaj yayımladı:

"Ülkemizde yaşayan tüm Musevi vatandaşlarımızın Roş Aşana Bayramı'nı tebrik ediyorum. Türkiye, sahip olduğu tüm etnik ve dini grupları toplumsal zenginliğinin önemli birer parçaları olarak görmektedir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi hep birlikte Türkiye'yiz. Sahip olduğumuz toplumsal çeşitliliği, birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirecek şekilde muhafaza etme ve geliştirme kararındayız. Bu anlayışla Musevilik inancına mensup vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyor; onlar başta olmak üzere tüm Musevilere, Roş Aşana bayramları vesilesiyle huzur ve esenlikler diliyorum." (NV-BİANET)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.