Disk Basın-İş: Habercileri hedef almaktan vazgeçin

Disk Basın-İş, IŞİD saldırılarında Suruç'ta canını kurtarmak isteyenleri ve yaşananları canlı yayınlamaya çalışan İMC TV ekibinin saldırıya uğramasını kınayarak, canlı yayın aracına isabet eden habercilerin doğrudan hedef alındığını belirtti.  

Yazının şöyle:

IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamdan kurtulmak isteyen Kürtler, hayatta kalmak için Türkiye'ye sığınıyor. Yaşanan katliama, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke kör ve sağır. Bir grup haberci ise yaşananlarla ilgili suskunluk perdesini aralamak için canla başla çalışıyor.

Suruç'ta canını kurtarmaya çalışanlar ve onlara yardım eli uzatmak isteyenler devletin yardım eli yerine sopalı eli ile karşılaştı. Canlı yayınla gelişmeleri aktarmaya çalışan imc TV ekibi de saldırıdan payına düşeni aldı. Canlı yayın aracına isabet eden gaz fişekleri habercilerin doğrudan hedef alındığının göstergesidir.

Suruç'ta bugün meydana gelen gelişmeleri izlemeye çalışan habercilerin görüntü alması engellenirken, 'yasal işlem' ile tehdit edildi. Hürriyet gazetesi muhabiri ise ayağına isabet eden gaz fişeği ile yaralandı. Ankara’dan bölgeye giden Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Ruken Derya Çelik Kobane sınırında gözaltına alındı.Son olarak ise tv10, Gün TV ve DİHA muhabirleri asker ve polisler tarafından tehdit edildi, gözaltına alınmak istendi.

Gerçekleri halka ulaştırabilmek için canını ortaya koyan ve IŞİD çeteleri tarafından öldürülen Deniz Fırat'ın hatırası hafızalarımızda çok taze. Bundan sonra sadece gazetecilerin değil tek bir kişinin dahi şiddete maruz kalmasını istemiyoruz.

Çözüm süreci denilen çatışmasızlık döneminin son bulacağına ilişkin pek çok işaretin bulunduğu şu günlerde gazetecilere yönelik hak ihlallerinin artacağından, habercilerin canları pahasına haber geçecekleri bir ortamın yaratılacağından endişe ediyor, esas hedefin halkın haber alma hakkı olduğunu görüyoruz.

Herkesi bu şiddete karşı durmaya, gerçekleri iletmeye çalışan habercilerin güvenliğini sağlamaya davet ediyoruz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.