Basın İş Kanunu 1. Çalıştayı yarın Ankara’da yapılacak

Basın İş Kanunu 1. Çalıştayı 25 Eylül’de Ankara yapılacak. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM)düzenlenen çalıştayda basın mensuplarının çalışma hayatında ortaya çıkan problemlerin belirlenmesi, çözüm yollarının araştırılması ve muhtemel mevzuat değişikliği için alt yapının oluşturulması amaçlanıyor.

journalist

Akademisyen, kamu kurumu temsilcileri, medya mensuplarınca kurulan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gazeteciler katılacak.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya'nın açılış konuşmasıyla başlayacak çalıştayda,

* Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr.Abdulrezak Altun’un moderatörlüğünde "Gazeteci kimdir? Gazeteci basın dışında başka bir işte çalışabilir mi?",

* Çalışma Genel Müdürü Lütfi İncirlioğlu'nun moderatörlüğünde  "Gazeteciler için ayrı bir Basın İş Kanunu mu düzenlenmeli yoksa gazetecilerle ilgili hükümler İş Kanununa mı eklenmeli?"

* Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Gökçek Karaca'nın moderatörlüğünde "Stajyerlik, deneme süresi, terfi sistemi? Gazetecinin çalışma süresinin saptanması ve fazla çalışma, izin, dinlenme süreleri sorunu?"

* Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar'ın moderatörlüğünde "Gazetecinin ücreti ve kıdem tazminatı sorunu. Basın kartı kimlere verilmelidir? Medya sektöründe idarenin rolü ne olmalıdır?"  başlıkları tartışılacak.

Çalıştayda ayrıca Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu da konuşma yapacak. 

Ne olmuştu?

Akdoğan 12 Eylül'de Başbalanlık binasında medya temsilcileriyle biraraya gelerek internet yayıncılığı ile ilgili kanun düzenlemesinin yasalaşması için çalışacaklarını ve Basın İş Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi için İstanbul, Ankara ve Erzurum'da çalıştay düzenleneceğini açıklamıştı. 

DİSK Basın İş ise yeni düzenlemenin hak kaybına yol açabileceğini belirterek "AKP gasp ettiği haklarımızı geri versin, yeter" demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.