Ressam ve heykeltıraş Miró’nun “Kadınlar, Kuşlar ve Yıldızlar” Sakıp Sabancı Müzesi’nde

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Barselona doğumlu Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró'nun eserlerinden oluşacak kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaya başladı.

BultenEklenti-635418872905263750

20. yüzyılın ikinci yarısında etkili olan dünyaca tanınmış sanatçı Joan Miró'nun olgunluk dönemine odaklanan sergi, JoanMiró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar adıyla sanatseverlerle buluşuyor. Barselona'daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miróve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek sergi, 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında görülebilecek.

Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró’nun, kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi; resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle, sanatçının sembolik dilini anlama olanağı sunacak. Miró'yla İstanbul'da buluşacak olan sanatseverler, sanatçının Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümlerine tanık olacak.

 

Sergiyle ilgili bilgi veren SSM müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Sergi, kariyerinin erken döneminde sürrealizme yakın duran Miró'nun sanata ve hayata dair bakış açısını, resimlerinin ayırt edici özelliğini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bize göre müze, sanatçıyı, onun eserlerini ve çevresini her yönüyle değerlendirerek, geniş kapsamlı bir bakış açısı sağlayan kurumdur. Esasen, bir müzeyi galerilerden ve sanat fuarlarından ayıran en önemli özellik de budur. Eylül ayında izleyicilerle buluşacak ‘Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar,Yıldızlar’ isimli sergi, ‘müze, sergi ve sanat fuarı nedir, nasıl olmalıdır’ gibi konuları tartışabileceğimiz bir fırsat sunacak. Böylece sergi, İstanbul gibi kavram karmaşalarıyla dolu bir şehirde, bu ve benzeri konuların daha iyi irdelenmesine, kavranmasına yardımcı olacak.” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.