Milli Eğitim Bakanı Avcı: Beşinci Sınıftan İtibaren Başörtüsü Serbest

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrencilerin beşinci sınıftan itibaren başörtüsü takabileceğini söyledi. Avcı gazetecilerin sorularını yanıtlarken “uygulamanın kapsamının genişletildiğini” belirtti.

avci-161

“Gelen talepler doğrultusunda bu uygulamanın kapsamı genişletildi. Ama tabii anaokulu, ilkokulda geçerli değil. İmam hatip ortaokullarında zaten uygulanıyordu.  Beşinci sınıf itibariyle isteyen öğrenciler bundan yararlanabilecek.

“Bazı provokasyonlar olur mu? Olabilir. Birileri bazı mizansenler kurgular. Ama işin doğal akışı içinde böyle şeyler olmaz. İşin doğrusu, bunu arzu eden öğrencilerin önünden bu engellerin kaldırılmasıdır.”

Yönetmelik değişti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapıldığını söylemişti.

Arınç’ın verdiği bilgiye göre, yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının e bendinde yer alan 'baş açık' ibaresi ve aynı bendin son cümlesi yürürlükten kaldırıldı.

Arınç açıklamasında yönetmelik değişikliğinin “ortaöğretim kurumlarında başörtülü olarak eğitime devam etmek isteyen kız öğrenciler için bir zaruret” olduğunu ifade etti.

Yönetmeliğin değişen 4. maddesinin E bendinde “Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. 3'üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri saklıdır” ifadeleri yer alıyor.

Kaldırıldığı belirtilen 3. maddenin altıncı fıkrası ise şöyle: “Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilir.” (YY)

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik'e buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bianet 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir