İstanbullular, “Acayip Havalara” Dikkat Çekmek İçin İklim Adaleti Yürüyüşünde Buluştu

“İklimi değil, sistemi değiştir” diyen İstanbullular 23 Eylül’de New York’ta yapılacak iklim zirvesi öncesi iklim değişikliğine dikkat çekmek için yürüdü, zirveye katılacak olan hükümetlerden somut adımlar istedi.

Bx-3OKaIgAANg0e
Fotoğraf: 
https://twitter.com/goksensahin/status/513330336689037313/photo/1
 

People’s Climate March’ın (Halkların İklim Yürüyüşü) Türkiye ayağı Cumartesi akşamı Tünel Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na İklim Adaleti Yürüyüşü ismiyle yapıldı.

Çok sayıda çevre ve ekoloji örgütünün katıldığı yürüyüş Küresel Eylem Grubu’nun (KEG) çağrısıyla düzenlendi. Bianet'te yer alan habere göre, yürüyüşte "İklimi değil, sistemi değiştir", "Küresel ısınma sabrımızı taşırma" pankartlar ve "Çılgın projelere son", "Dereler özgür aksın", "Nükleere hayır" yazıl dövizleri taşıdı.

Küresel ısınmanın sonucu olarak, kutup ayısı ve penguenler başta olmak üzere türleri tehdit altında olan hayvanların maketlerini taşıyan protestocular "Hükümet elini Sinop'tan çek", "Petrol, kömür artık yeter", "Başka bir dünya mümkün" ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.

Türkiye’de ise şu örgütlenmeler yürüyüşe destek verdi:

350.org, Açık Radyo, Yeşil Düşünce Derneği, Yeryüzü Derneği, Su Hakkı Kampanyası, Antikapitalist Çalışanlar, Antikapitalist Öğrenciler,Velotopya, Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar, KADOS (Kadıköy Bilim, Kültür ve Sanat Dostları Derneği), Caferağa Dayanışması, Kafkasya Forumu, GOLA Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, DAYKO VAKFI, Greenpeace Akdeniz – Türkiye, Hayata Destek Derneği /Support To Life, WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı),Yesilist, Yeldeğirmeni Dayanışması, TEMA Vakfı, Eurosolar Türkiye,Çevre Hukuku Derneği, SNKP – Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Yeşil Gazete, Doğa Derneği, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, ÇEKÜL, Kuzey Ormanları Savunması,Marksist.org,Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Küresel Çevre Derneği 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.