BM: Göçmen krizi için talep edilen 497 milyon doların dörtte birinden azı elde edildi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları nedeniyle Türkiye’nin en büyük göçmen akınıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı

12-14
fotoğraf: ajanslar

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi Carol Batchelor iki günden kısa sürede 70 binden fazla Suriyelinin Türkiye’ye girdiğini doğruladıklarını ancak gerçek sayının 100 binin üzerinde olabileceğini söyledi.

Savaşın başından beri bu kadar kısa sürede bu boyutta bir göçmen akışının yaşanmadığını vurgulayan temsilci bu durumun insanların Suriye ve Irak’ta neler yaşandığına ilişkin derin korkularının yansıması olduğunu kaydetti.

İlerleyen günlerde göçmen akışının yüz binleri bulabileceğini söyleyen temsilci hayat kurtarıcı yardımda bulunmaları gerektiğini belirtti.

Göçmen krizi için talep edilen 497 milyon doların dörtte birinden azı elde edildi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye’deki göçmen kriziyle baş etmek için talep ettikleri 497 milyon doların dörtte birinden daha azını elde edebildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi'nin verdiği bilgilere göre, İslam Devleti örgütünün militanları perşembe gününden bu yana Suriye'nin kuzeyindeki 60 köyü ele geçirdi. Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısı 1,5 milyonu buluyor.

Suriye'nin Tel Abyad ve Aynel Arap bölgesi arasında İslam Devleti örgütü ile PYD arasındaki çatışmaların ise sürdüğü bildirildi. Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, bölgeden kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi Türkiye'ye gelmeye devam ediyor.

Suriyelilerin askerler tarafından oluşturulan güvenlik kontrolünde Türkiye tarafına geçtiği kaydedildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.