13. İstanbul Bienali Kitabı Yayınlandı

14 Eylül – 20 Ekim 2013 tarihlerinde Anne, ben barbar mıyım? başlığıyla Fulya Erdemciküratörlüğünde düzenlenen 13. İstanbul Bienali’nin kitabı yayımlandı.

Bienalin kapsamlı bir dokümantasyonu niteliğindeki kitabın editörlüğünü Fulya Erdemci, yayın yönetmenliğini ise Demet Yıldız üstlendi. LAVA Amsterdam’ın tasarımıyla yayıma hazırlanan 13. İstanbul Bienali kitabı, bienalde yer alan yapıtların biraradalığıyla kurgulanan serginin görsel anlatısının yanı sıra Lale Müldür ve Ahmet Güntan’ın şiirlerini, Alberto López CuencaAndrea PhillipsDan Hindİlhan TekeliSuhail MalikSuna ErtuğrulSüreyyya Evrenve Teddy Cruz’un serginin kavramsal sorularını katmanlandıran, kitap için kaleme aldıkları makalelerini içeriyor.

12-90

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in önsözüyle açılan kitap,13. İstanbul Bienali’nin küratörü Fulya Erdemci’nin metniyle devam ediyor. Erdemci hikâyenin kahramanları olarak metnin merkezine sanat eserlerini alıyor ve eserlerin kendi aralarındaki tematik, kavramsal ve biçimsel ilişkileri ayrıca birbirlerine verdikleri referansları öne çıkarıyor. Erdemci yazısının ilk bölümünde serginin küratöryel düşüncesi, gündemi ve gramerini açımlarken ikinci bölümde bu fikir ve temaların bienalin beş sergi alanında mekânsal olarak nasıl somutlandığını betimliyor.

Kitap, 13b.iksv.org/kitap web adresinden ücretsiz olarak indirilebileceği gibi, kitabı edinmek isteyenler İKSV Tasarım Mağazası ve iksvtasarim.com adresinin yanı sıra Yapı ve Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’tan temin edebilirler.

Ayrıca, 13. İstanbul Bienali yayınlarından İnci Eviner’in Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt ve Maxime Hourani’nin Şarkılar ve Yerler isimli kitaplarına da İKSV Tasarım Mağazası’ndan ve iksvtasarim.com internet sitesinden ulaşılabilir.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda ücretsiz olarak düzenlenen 13. İstanbul Bienali’ni 5 hafta boyunca, 5 sergi mekânında 337.429 ziyaretçi gezmişti. 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yine ücretsiz ziyaret edilebilecek ve şehrin farklı noktalarında düzenlenecek.

Ayrıntılı bilgi için:

bienal.iksv.org

İstanbul Bienali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulbienali

twitter.com/istanbulbienali

Funda Güleç 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.