TMMOB Soma Raporu|”Kazanın siyasal sorumluları Enerji ve Çalışma Bakanlığı”

TMMOB,  Manisa Soma’daki Eynez taşkömürü ocağında 13 Mayıs tarihinde meydana gelen ve 301 emekçinin yaşamını yitirdiği maden katliamıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda faciaya pek çok etkenin yol açtığı belirtilirken, madenlerin fiilen özel sektöre verilmesiyle üretim zorlaması, taşeronlaşma ve denetimsizliğe yol açan bakanlıkların siyasi sorumluluğuna vurgu yapıldı


56

Rapor, Ankara’da TMMOB merkezinde Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi ve Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun tarafından kamuoyuna açıklandı.  Düzenlenen toplantıda, TMMOB’nin tüm çabalarına rağmen resmi kurumların faciayla ilgili belgeleri paylaşmadığı, TMMOB uzmanlarının ocağa girerek incelemelerde bulunmasına izin verilmediği belirtildi.

UCUZ EMEK, TAŞERON SİSTEMİ, AŞIRI ÜRETİME ZORLAMA
Raporda katliamın temel sebepleri olarak; ucuz emeğe dayalı, alt işverenlerin devreye sokularak sendikal örgütlenmeyi dışlayan taşeron sistemi, fiziksel koşullar ve işçi sağlığı ile iş güvenliği yükümlülükleri görmezden gelinerek zorlanan üretim, ocağın yapısına uygun olmayan işletme teknikleri, ocaktaki denetim zafiyetleri ve yetersiz havalandırma sisteminin altı çizildi. İşçilerin bulundurması gereken kişisel koruyucu donanımın yetersizliği ve kurtarma çalışmalarındaki organizasyon bozukluklarının ise facianın sonuçlarını ağırlaştırdığına vurgu yapıldı.

SİYASİ SORUMLULAR BAKANLIKLAR
TMMOB’ye göre, kazanın asıl sorumlusu ise tüm açıklığıyla belli. Raporu özetleyen Torun, “Adını özelleştirme koymadan madenleri şirketlere devreden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kazanın siyasi sorumlularıdır” dedi. Raporda sorumlular hakkında ayrıntılı değerlendirmeler de yer aldı. İşin yönetimine sahip olan işverenin işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almadığı için kusur aranmaksızın sorumlu olduğu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun hem sahayı yeteri kadar denetlememesi, hem de özel sektörle yapılan hileli sözleşmeler gereği sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.

Raporun Tamamı İçin Tıklayınız 

Türkiye'de Meydana Gelen Maden Kazaları

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.