Haftanın etkinlikleri

Festival – 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali

 

Adanalı ünlü edebiyatçı Orhan Kemal, doğumunun 100. yılında, 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde anılıyor. Festival kapsamında, edebiyatçının eserlerinden uyarlanan filmler izleyiciyle buluşacak. Yine Orhan Kemal eserlerinden uyarlanan filmlerin afişlerinden ve set fotoğraflarından oluşan bir sergi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

Tarih: 15 – 21 Eylül

Yer: Adana (Detaylı bilgi için tıklayınız.)

 


 

 

Sergi – Kağıdın İnadı Kalemin Sabrı

 

B. Haldun Erdoğan'ın kişisel resim sergisi 15 Eylül tarihinde açılıyor. 50 yıldan fazladır kağıt, kalemin ısrarlarına tahammül etmekte. Son yıllarda kalem ve fırçadan çıkanlar, toplumsal ve güncel olaylara bakış açısını mimari ve çevresel anlayışı, şehirli kadınları renkler ve çizgilerle oluşan duygu ve düşünceleri yansıtmaktadır. Bazen sözle söylenmek istenmeyenler çizgi ve renklerle anlatılır. Mimari duygular da çizgi ve şekiller öne çıkarken yeşil alanların özlemi öne çıkar. Hepsinde de sözlerle söylenmemiş duygular saklıdır.

 

Tarih: 15 – 30 Eylül

Yer: Galeri Eksen, İstanbul

 


 

Festival – 8. Beyoğlu Sahaf Festivali

 

İstanbul'un çeşitli bölgelerinde ve semtlerinde kitap satan 80 sahafın yanı sıra Ankara'dan da gelecek sahaflar, Taksim'deki Beyoğlu Sahaf Festivali'nde buluşuyor. Kartpostallardan sigaralıklara, siyah-beyaz fotoğraflardan sinema afişlerine kadar pek çok eşya ve değerli kitap stantlarda satışa çıkıyor.

 

Tarih: 17 Eylül – 7 Ekim

Yer: Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

 


 

Sergi – Düğün

 

Şiir ve şiir olgusundan etkilenerek yapılmış resim ve heykellerin yer aldığı sergi için bir de kitap hazırlandı. Sergiyle aynı adı taşıyan kitap, Türkiye ve dünya şiirinden 30 şaire ait 16 ressam ve bir heykeltıraş tarafından seçilmiş 58 şiirin yanı sıra bu dizeler üzerine yapılmış 82 resim ve heykeli kapsıyor.

 

Tarih: 2 Ağustos – 15 Ekim

Yer: Tem Sanat Galerisi

 


 

 

Sergi – Howl

 

Bu sergi, Beat kuşağının başyapıtlarından Howl'un (Uluma) ruhunu çağırıyor. Howl'un kapaklarının seçilen sanatçılar tarafından birer "artwork'e çevrilmesi" konseptiyle yola çıkan serginin, koordinasyonu ise 6:45 Yayınevi'nin kadim dostları Periferi Kolektif'ten Alper İnce ve Rafet Arslan'a emanet edildi.

 

Tarih: 9 Eylül – 19 Ekim

Yer: Nişantaşı 44A Galeri

 


 

Sergi – to be – Crea: Kağıt İşler

 

Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümüöğrencilerinin “to be” ve “Crea: Kağıt İşler” adlı sergileri MAVA Gallery ve RAMPA Gallery’de sanatseverleri bekliyor.

 

Tarih: 8 Mayıs – 8 Ekim

Yer: Rampa

 


 

Sinema – Körlük

 

Norveçli yönetmen Eskil Vogt'un ilk uzun metrajlı filmi Körlük, görme duyusunu kaybedince eve kapanan bir kadın yazarın aklını da kaybetmemek için gerçekliğe sıkı sıkı sarılma mücadelesini işliyor. Filmin baş rollerinde ise Vera Vitali, Ellen Dorrit Petersen ve Henrik Rafaelsen var.

 

Yer ve saat: Seanslar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

 


 

 

Sinema – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın

 

Frank Miller'ın Günah Şehri adlı çizgi roman serisinden uyarlanan filmi Robert Rodriguez, Frank Miller ile birlikte yönetiyor. Oyuncular ise Bruce Willis, Jessica Alba, Joseph Gordon-Levitt, Eva Green ve Mickey Rourke. Dwight (Josh Brolin) hayatta sevdiği tek kadın olan tehlikeli Ava (Eva Green) tarafından tuzağa düşürülmüştür. Fakat hiç kimse Ava'nın gerçek niyetinden haberdar değildir.

 

Yer ve saat: Seanslar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

 


 

 

Sinema – Aynı Yıldızın Altında

 

Josh Boone’un yönetmenliğini üstlendiği film, John Green’in romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlandı. Filmin başrollerindeyse Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Willem Dafoe yer alıyor. 16 yaşındaki Hazel üç yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunda Augustus ile tanışır. Augustus da beyin tümörüyle savaşmış ve bu yolda bir bacağını kaybetmiştir. İkili birlikte zaman geçirdikçe birbirlerine aşık olurlar. Augustus, sevgilisinin çok istediği bir hayali gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam'a gidecek ve Hazel'ın en sevdiği yazar olan Peter Van Houten'i bulmaya çalışacaklardır…

 

Yer ve saat: Seanslar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

 


 

 

Sinema – Şeker Portakalı

 

Zezé şehir dışında bir kasabada, oldukça büyük ekonomik sıkıntılar çeken bir ailenin çocuğudur. Son derece hassas ve olgun olan Zezé'nin en sevdiği şey hayalgücüyle başbaşa kalıp yeni hikayeler üretmektir. Yeni taşındıkları evde karşısına çıkan portakal ağacı ise tam anlamıyla sığınabileceği tek varlık olur. Aynı adlı kitaptan uyarlanan filmi Marcos Bernstein yönetiyor.

 

Yer ve saat: Seanslar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.