Disk Basın İş: Demisevich’e yönelik tavır kabul edilemez

Disk Basın İş, iki yıldır IMC TV'de çalışan Michelle Demisevich'in işten çıkarılmasını ve uğradığı özlük hakları ihlalinin kabul edilemez olduğunu belirten bir açıklama yaptı.


12-17

Açıklama şöyle: 

İki yıldır imc TV'de çalışan Michelle Demisevich'in işten atılması vesilesiyle bugüne kadar sigortası yapılmadan ve 1200 TL ücretle çalışmak zorunda bırakıldığını öğrendik. Yaşadığımız toplum trans kadınlara zorunlu seks işçiliği dışında bir geçim hatta varoluş alanı tanımamaktadır. Bu, onları başka bir alanda istihdam eden işverenlerin yaralanacağı bir durum olmamalı, aksine çeşitli sosyal önlemlerle düzeltilmelidir. 
 
Bugün LGBTİ örgütlerin açıklamaları, çalışmaları sayılı mecrada kendine yer bulabiliyor. imc TV de bunlardan biridir. Ancak, LGBTİ emekçilerin maruz olduğu ayrımcılıktan yararlanarak onları kabul edilmeyecek koşullarda istihdam etmek bu ayrımcılığı tekrar tekrar üretmek anlamına geliyor. imc TV'nin bu tutumu, bir zamanlar islamcı basının başka yerde iş bulamayan tesettürlü kadınları yok pahasına istihdam etmesinden farklı değildir.

Emekçilerin haklarına yönelik haberlerin yer bulduğu nadir mecralar olan muhalif medya kurumlarında yasal haklar gözetilmeden istihdamın yaygın olduğunu gözlemliyoruz.  Bu durumun yaygın ve kabul gören bir hal olmaması gerektiği ortadadır. 
 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.