Demokrasi Denetçileri Derneği, Türkiye’nin Demokrasi Raporunu Hazırlıyor

Demokrasi Denetçileri Derneği, Türkiye’de demokrasinin takibi ve ölçümü için yeni bir çalışma başlattı. Yaklaşık altı ay sürmesi beklenen çalışmayla güvenirliği 20’den fazla ülkece kabul görmüş bir metodoloji ile Türkiye’nin demokrasi ölçümü yapılacak ve hazırlanacak rapor kamuoyuyla paylaşılacak.

2014-09-19 08-20-55 Ekran görüntüsü

Türkiye nasıl daha demokratik bir ülke olabilir? Sorusuyla yola çıkan Demokrasi Denetçileri Derneği Türkiye’de demokrasinin durumunu daha somut bir hale getirmek için yeni  bir projeye soyundu.  “Denetim Raporu 2014 Projesi”  ile Türkiye’de bugüne kadar sivil veya resmi kuruluşlar tarafından yapılan çeşitli çalışmalardan farklı olarak,  kapsayıcılık, bilimsellik, tarafsızlık ve sürdürülebilirlik gibi temel standartların hepsini karşılayacak bir rapor hazırlanması hedefleniyor.

“Vatandaşlık, kanun ve haklar, Temsilci ve hesap verebilir hükümet,  sivil toplum ve kamouy katılımı ve Sınır ötesi demokrasi” ana başlıkları altında toplanan 75 konuda yapılacak değerlendirme sonucunda rapora son şekli verilecek.

Denetim Raporu 2014 Projesi’nin bilimsel bir sonuca ulaşması için tamamen verilere dayalı olması gerektiğine inanan dernek yönetimi, bu konuda uygulanacak metodoloji için de İngiltere demokrasi denetçileri olarak bilinen “Democratic Audit UK” adlı sivil toplum kuruluşu ile işbirliği yaparak destek aldı. King's College London üniversitesinden Dr. Andrew Blick ve London School of Economics bünyesindeki Kamu Politikası Grubunda çalışmalar yapan Sean Kippin, geçen hafta Türkiye’ye de gelerek uygulanması gereken metodoloji hakkında eğitim verdi. 

Derneği İncelemek İçin Tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.