Çocukları Kurtarın Kuruluşu: Yaklaşık üç milyon Suriyeli çocuk okula gidemiyor

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Kurtarın) yaklaşık üç milyon Suriyeli çocuğun ülkelerinde süren savaş yüzünden okula gidemediklerini açıkladı. Merkezi Britanya'nın başkenti Londra'da bulunan kuruluş bugün yayımladığı son raporunda dördüncü yılına giren savaşın bir nesli düzgün bir eğitimden yoksun bıraktığını bildirdi.

suriyeli mülteciler

BBCTÜRKÇE'de yer alan habere göre, raporda sorunun nesiller sürecek sonuçlar doğurabileceği uyarısı yapıldıSave the Children'a göre geçmişte dünyada okula gitme oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Suriye, bu kategoride sondan ikinci sıraya geriledi. Halen Suriye'de çocukların sadece yarısı okula gidebiliyor. Halep kentinde ise bu oran sadece yüzde 6.

Raporda Suriyeli bir öğretmenin, "Travma geçirmiş çocuklar her tip silahı biliyorlar ama derslerinden çok az şey hatırlıyorlar" şeklindeki sözleri de yer aldı.

"Okulların beşte biri kullanılamıyor"

Save the Children'a göre Suriye'de tahminen 3 bin 465 okul ya yıkıldı, ya zarar gördü, ya da halen askeri amaçlarla kullanılıyor.

Bu da ülkedeki okulların beşte birine tekabül ediyor. Suriye'de Mart 2011'de başlayan rejim karşıtı isyan zamanla iç savaşa dönüşmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre savaş sonucu en az 190 bin kişi öldü, 3 milyon kişi de ülkelerini terk etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.