Üç ayda yargısız infaz sonucu 21 kişi, iş cinayetlerinde 422 kişi öldü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı insan hakları ihlalleri raporunda, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında insan hakları ihlallerinin istikrarlı bir biçimde devam ettiğine dikkat çekildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerinden yararlanılarak hazırlanan rapora göre, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan üç aylık dönemde 21 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirdi.

Aynı dönemde “iş kazası” olarak tanımlanan iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı ise 422 olarak kayıtlara geçti.
 

49
Raporda, Suriye veya Irak’taki IŞİD tehdidinden kaçarak Türkiye’ye sığınmaya çalışan sivillerin öldürülmesi nedeniyle yargısız infazların oranında artış görüldüğü belirtildi. Savaştan kaçan sivillere ''vur'' emri verenlerin caydırıcı bir cezai yaptırımla karşılaşmadığı, bunun da yeni infazlara zemin hazırladığı kaydedildi. Rapora göre, 2014 yılı içerisinde sınırda gerçekleşen yargısız infazlarda 19 kişi yaşamını yitirirken, yaralananların sayısı da 25’i aştı.

Haziran ayında 4 asker intihar etti

Sınırda gerçekleşen yargısız infazlara ilişkin raporda şu değerlendirmeye yer verildi: “IŞİD’in gerçekleştirdiği toplu katliamlar karşısında sessizliğini koruyan AKP hükümetinin komşu halkların maruz kaldığı zulme dair söylemlerinin ikiyüzlülükten ibaret olduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca sınırlarda gerçekleşen yargısız infazların da giderek sistematik hale gelmesi, AKP’nin temel insan haklarına yönelik tutumunu da bir kez daha ortaya koymuştur. “Rapora göre Haziran ayında 4 asker intihar etti. Aynı dönemde işkence mağdurlarının sayısı 56 olurken, bir kişi de gözaltında yaşamını yitirdi. Cezaevlerinde 10 kişi işkence, 1 kişi de tecavüz mağduru oldu. Gezi Direnişi’nin yıldönümünde gerçekleşen protestolarda 427 kişi olmak üzere Haziran ayı boyunca toplam 666 kişi gözaltına alındı. Müdahaleler sonucu yaralananların sayısı 37 olarak rapora yansıdı. Aynı dönemde 14 kişi de tutuklandı. Temmuz ayında 5 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirirken 5 kişi de yaralandı. Kara mayınlarından dolayı yaralananların sayısı 2, iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 123 oldu. Temmuz ayında 1 asker intiharı yaşanırken, korucu saldırısında ölenlerin sayısı da 2 olarak rapora yansıdı.

 62 kişi toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için gözaltına alındı

Raporda işkence mağduru olarak kayda geçen 129 kişiden 115’inin beyanlarına dayanarak cemaat operasyonu dolayısıyla gözaltına alınanlar olduğu da belirtildi. Bu dönemde cezaevlerinde biri hasta mahpus olmak üzere 4 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi de işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. Aynı ay 62 kişi toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için gözaltına alınırken müdahaleler sırasında 21 kişi yaralandı. Raporda Ağustos ayında kara mayınlarından dolayı 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaraladığı belirtilirken nefret suçları, ırkçı saldırılar veya linç girişimlerinden dolayı yaralananların sayısının 17, iş kazalarında yaşamını yitirenlerin sayısının ise 158 olduğu kaydedildi. Ağustos ayında da iki asker intihar sonucu yaşamını yitirirdi. Aynı dönemde işkence mağdurlarının sayısı 20 olarak kayıtlara geçerken, cezaevlerinde 4 hasta mahpus yaşamını yitirdi.

Raporu indirmek için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.