NASA’dan, Boeing ve SpaceX’e 6.8 milyar dolarlık ‘uzay taksileri’ geliştirme bütçesi

NASA, astronotlarını yörüngeye taşıyacak uzay araçlarını geliştirmeleri için ana sorumluluğu Boeing ve SpaceX firmalarına verdi. NASA Başkanı Charles Bolden, Kennedy Uzay Merkezi'nde yaptığı açıklamada, ABD'li astronotları Amerikan yapımı uzay araçlarıyla taşımak için önemli bir adım attıklarını belirtti.


nasa

Al Jazeera'nın haberinde, NASA, 2017'de göreve girmesi planlanan uzay taksileri için Boeing ve SpaceX'e 6.8 milyar dolarlık bütçe ayıracak. NASA 2011'de sona eren uzay mekiği programından bu yana astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) taşımak için koltuk başına 70 milyon dolar ödüyordu.

NASA, belirtilen bütçenin 4.2 milyar dolarlık kısmını CST-100 kapsülünü geliştiren Boeing'in alacağını açıkladı. SpaceX ise Dragon uzay kapsülü için 2.6 milyar dolar yardım alacak. UUİ'nin inşasında öne çıkan firmalardan biri olan Boeing, henüz gözler önüne serilmeyen CST-100'ün Atlas 5 roketiyle ateşleneceğini belirtti. Atlas 5, Boeing ve Lockheed Martin'in ortak teşebbüsü United Launch Alliance tarafından üretiliyor.

NASA, yapılacak yardım karşılığında Boeing ve SpaceX'in tasarım, üretim, test ve onaylama basamaklarından başarıyla çıkmasını istiyor. CST-100 ve Dragon kapsüllerinin testi, NASA ile gerçekleştirilecek. Başarılı olmaları halinde, her iki uzay aracının iki ila altı görev gerçekleştirmesi ve dört mürettebat ile kargoyu UUİ'ye taşıması hedefleniyor. Uzay araçları, gerekli durumlarda astronotları 210 gün boyunca koruyacak bir 'yaşam filikası' görevi de görebilecek şekilde tasarlanacak.

Bolden, NASA'nın 2030'lu yıllarda Mars ve uydularına ulaşma planlarında CST-100 ve Dragon'un önemli bir basamak oluşturacağını belirtti. NASA, her iki uzay aracının dışında derin uzay görevleri için geliştirdiği Orion kapsülünü Aralık ayında ilk kez deneyecek.

NASA, Boeing ve SpaceX ile çalışma kararını verirken, kanatları olan Dream Chaser adlı küçük uzay aracını geliştiren Sierre Nevada firmasıyla projeyi askıya aldı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir