NYT: “IŞİD, Türkiye’den düzenli olarak yeni üye akışı sağlıyor”

Amerikan New York Times gazetesinde Türkiye’den Irak-Şam İslam Devleti( IŞİD)’ne katılanlarla ilgili yazı yayınladı. “IŞİD, Türkiye’den düzenli olarak yeni üye akışı sağlıyor” başlıklı haberde Ankara’nın Hacıbayram mahallesinden IŞİD’e birçok kişinin katıldığı öne sürülüyor


IŞİD’in içindeki Türkiyelilerin sayısının bini bulduğunu belirtden New York Times, IŞİD içinde Suriye’de bir süre savaşmış olan Can isimli bir Türkiye vatandaşının sözlerini de aktarıyor.  27 yaşındaki Can isimli bir kişi, 10 arkadaşıyla beraber Suriye’ye gittiğini ve Rakka’da 15 günlük eğitimin ardından çatışmalara katıldığını anlatıyor. İki kişiyi vurduğunu ve halk önünde gerçekleştirilen bir idama katıldığını dile getiren Can, bir kişiyi canlı canlı gömmesinin ardından kendisine ‘tam bir IŞİD savaşçısı’ olduğunun söylendiğini dile getiriyor. 

'TÜM UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI CAMİYE GİTMEYE BAŞLADI'
Hayatı boyunca uyuşturucu madde kullanan Can, daha sonra pişman olarak iki arkadaşıyla beraber geri dönmüş. Ancak habere göre Hacıbayram’da IŞİD’e katılmak isteyen başka kişiler de var. Mahallenin muhtarı Arif Akbaş, “Her şey uzun, kaba sakallı bir adamın mahallede ortaya çıkmasıyla başladı. Daha sonra tüm uyuşturucu bağımlıları camiye gitmeye başladı” diyor. 

Hacıbayram’dan IŞİD’e katılan ilk isimlerden biri Oğuzhan Gözlemcioğlu. Gözlemcioğlu, Rakka’da bölgesel komutan pozisyonuna kadar yükselmiş. Bölge sakinleri, IŞİD içinde Muhammed Salif adını kullanan Gözlemcioğlu’nun, sık sık Ankara’ya gidip gelerek yeni kendisiyle beraber yeni üyeler götürdüğünü söylüyor. Mahallenin tek okulunun kentsel dönüşüm çerçevesinde kapatıldığı belirtilen haberde, buna karşılık yedi caminin olmasına işaret ediliyor. 

'SAVAŞANA GÜNLÜK 150 DOLAR VE HER ŞEY BEDAVA, '
Eski IŞİD üyesi Can’a göre terör örgütüne katılımın nedenlerinden biri de para. Can, “Savaştığınızda günde 150 dolar alıyorsunuz. Her şey bedava. Dükkan sahipleri de sizden korktuğu için ücret almıyor” diye yaşananları anlatıyor.

Londra merkezli Royal United Services Institute adlı düşünce kuruluşundan Aaron Stein, “Ankara’da ve Türkiye’nin başka yerlerinde üye kazandırma merkezleri var ancak hükümet umursuyor gözükmüyor. Görünüşe göre Beşar Esad’a karşı duydukları nefret ve radikal İslam'la ilgili aşırı toleranslı görüşleri ciddi sonuçları olan çok dar bakışlı bir politika doğuruyor” ifadelerini kullanıyor.

Haberle İlgili Sosyal Medya'da Yazılanlar

Türkiye'de neden IŞİD'e katılanlarla ilgili haber yapılmıyor?

2014-09-16 11-55-34 Ekran görüntüsü

"CHP'nin tuzu var"

2014-09-16 11-56-44 Ekran görüntüsü

Binden Fazla Türkiyeli Işid'e katıldı

2014-09-16 11-57-24 Ekran görüntüsü

Haberin İngilizcesini okumak için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.