HDP, IŞİD için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını önerdi

HDP Grup Başkanvekili  İdris Baluken , IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerinin araştırılması için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

idris-baluken

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye’deki faaliyetlerinin araştırılması için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

Türkiye’de İstanbul, Ankara, Konya, İzmit, Adıyaman, Bingöl, Batman başta olmak üzere birçok kentten gençlerin IŞİD’e katıldığına belirten Baluken, önergesinde şunları ifade etti.

“Gerek IŞİD’in Ortadoğu’da yaptığı katliamlar göz önüne alındığında gerek IŞİD’in Türkiye’deki örgütlenme düzeyine dikkat edildiğinde gerekse de IŞİD’e yönelik uluslararası müdahalenin şiddet sarmalının dozajını yükselteceğini esas aldığımızda Türkiye içerisinde IŞİD çete saldırılarının olasılığı yükselmektedir.

“Tüm bunlardan hareketle, eski adıyla Irak Şam İslam Devleti yeni adıyla İslam Devleti olan çetenin Türkiye’deki faaliyetlerinin engellenmesi, olası bir saldırının önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve İD’nin Türkiye’de örgütlenmesine yol açan politik zeminin derdest edilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir